Správní rada: VZP se má u soudu proti protonovému centru bránit
Po pondělním jednání rady to novinářům řekl její šéf Petr Nosek.
Zdůraznil, že pacientům, kteří by protonovou léčbu skutečně potřebovali, ji VZP zajistí. Žalobu centra na pojišťovnu nyní řeší rozhodčí soud, vede se pak i další soudní spor o neplatnost smlouvy.
Protonové centrum vyrostlo na Bulovce za 4,2 miliardy korun. Nemá smlouvu s žádnou zdravotní pojišťovnou. Zatím mu uhradily léčbu tří pacientů. Od VZP chce zařízení získat kontrakt za miliardu ročně, a to na 15 let.
Odvolává se na smlouvu o smlouvě budoucí, kterou s ním v roce 2006 podepsal nucený správce pojišťovny. VZP dokument zpochybňuje. Podala na centrum i trestní oznámení, stejně postupovalo středisko. O proplácení léčby začali usilovat i pacienti, uspořádali petici. VZP za rychlým přibýváním podpisů vidí negativní kampaň Nadace pro protonovou terapii.
"Správní rada považuje reklamní kampaň zástupců protonového centra za vysoce neetickou a lživou, jejímž cílem je výhradně získání veřejných prostředků, nikoliv prospěch pacienta," uvedl šéf správní rady Nosek, který je náměstkem ministra zdravotnictví. Podle něj dnes rada otevřela svým rozhodnutí šéfovi VZP Zdeňku Kabátkovi možnost "obhajovat plně práva pojišťovny vůči subjektům, které na ni útočí".
Rozhodčí soud nyní řeší žalobu, kterou podalo na VZP protonové centrum. To chce pokutu asi 914.000 korun za nenaplnění smlouvy o smlouvě budoucí. Druhou žalobu dala VZP, a to kvůli určení neplatnosti této smlouvy.
VZP s centrem kontrakt o hrazení péče uzavřít nehodlá.
Kabátek řekl, že instituce postupuje "jediným možných způsobem" - pokud experti určí, že protonové ozařování je pro pacienta jedinou možnou variantou léčby, tak ji pojišťovna uhradí. Ředitel uvedl, že už před dokončením centra na Bulovce zaplatila VZP tuto léčbu třem nemocným v cizině. Pražskému zařízení pak nyní posílá peníze na jednu pacientku.
Protonová léčba jednoho nemocného vyjde na statisíce. "Jestli je pravdivá informace, že původní kalkul byl 1650 protonem ozařovaných pacientů za miliardu, tak musí každý pochopit, že to je trošičku mimo realitu a možnosti zdravotnictví celé republiky, nejen VZP," uvedl místopředseda správní rady, hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (ČSSD).
Podle něj dnes rada jednala i o odměnách pro vedení. Kabátek se jich zřekl v případě, že by pojišťovna neplnila plán hospodaření. "To je chlapské rozhodnutí a přístup, který jednoznačně ukazuje, že je zájem pojišťovnu stabilizovat," zhodnotil Běhounek. Podotkl, že plnění plánu neovlivňují jen kroky vedení pojišťovny, ale také ekonomická situace země. Na ní závisí, kolik se vybere na pojistném.
Rada včera jednala i o informačních technologiích. Za čtyři projekty, na které vypíše tendry, chce utratit 400 milionů korun. Kritizovaných elektronických zdravotních knížek IZIP se ale netýkají, podotkl Nosek.
ČTK
Zdroj: ČTK