Přeskočit na obsah

Správní rada VZP schválila postup Kabátka k převzetí Portálu IZIP

Přes Portál komunikuje VZP s pojištěnci, lékaři i plátci pojistného.

Nyní platí za provozování portálu společnosti IZIP 72 milionů korun ročně, chce si ho provozovat sama.

Druhou a rozsáhlejší část kauzy, která spočívá v odprodeji 51 procent akcií menšinovému vlastníku firmě eHI eHealth International, správní rada neřešila. Na programu je bude mít v srpnu.

Pokud VZP své akcie odprodá, zcela odejde z kritizovaného projektu, do něhož za deset let dala téměř dvě miliardy korun. Elektronické zdravotní knížky, které jsou pro veřejnosti viditelným symbolem projektu, by už tedy VZP neměla.

Dopisem by upozornila klienty VZP, kteří knížku mají, že jejich data nadále už jsou pouze v rukou soukromé společnosti. Lidé by se mohli rozhodnout, zda chtějí knížku dál mít u IZIP, nebo také skončí.

"My jsme k návrhu pana ředitele Kabátka, aby VZP převzala Portál od společnosti IZIP, mu zadali, aby na příští jednání v srpnu předložil právní dokumenty, které budou toto převzetí definovat. Současně s tím má předložit právní analýzy, aby toto převzetí bylo z hlediska obchodního práva pro VZP bezpečné," řekl náměstek MZ Nosek.

Podle serveru Aktuálně.cz nabídla společnost IZIP pojišťovně veškerá práva k portálu za 63 milionů korun bez DPH. "Není to ještě konečná cena," řekl serveru mluvčí VZP Vlastimil Sršeň. Správní rada pojišťovny podle něj uložila šéfovi VZP, aby s IZIP dál jednal.

"Nemám k dispozici žádné oficiální výstupy z dnešního jednání správní rady VZP, takže v tuto chvíli není k čemu se vyjadřovat," sdělila své stanovisko mluvčí společnosti IZIP Martina Klapalová.

Ředitel Kabátek řekl, že za nejvýhodnější považuje převzít Portál pod křídla VZP. "To znamená, že VZP by přestala platit službu, která ji ročně stojí 72 milionů korun, Portál by získala do svého vlastnictví a provozovala ho vlastními zaměstnanci a vlastními silami v rámci organizační struktury VZP," upřesnil.

Podle Noska je ohledně Portálu "na stole varianta určitého ocenění", jeho výše bude předmětem dalšího jednání. "Ve smlouvách už by měly být navržené částky, správní rada je nebude v tuto chvíli zveřejňovat," řekl. Také podle Kabátka by nebylo fér nyní částky sdělovat, protože se ještě mohou pro vyjednávání změnit.

Projekt elektronických zdravotních knížek se nepodařilo VZP plošně rozšířit. Měl uspořit peníze, eviduje na internetu data o zdraví a léčbě klientů VZP, aby bránil zbytečnému opakování vyšetření a podání stejných léků od různých lékařů. Projekt ale narazil na odpor lékařů.

Naďa Myslivcová

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…