Přeskočit na obsah

Správní rada VZP o personáliích nejednala, spor byl o peníze

Spor o rozpočet na příští rok dokonce vedl k přerušení jednání. Bez rozpočtu ale nemůže VZP být, proto správní rada jednání obnovila. ČTK to zjistila od jejích členů.

Jednání vyústilo v několik zásadních rozhodnutí. Ministr Heger chce prostřednictvím zástupců státu dosáhnout svolání mimořádného zasedání správní rady, včetně projednání možných personálních změn. Člen správní rady poslanec Boris Šťastný (ODS) zase hodlá svolat co nejdřív mimořádné jednání sněmovního zdravotního výboru a bude o situaci informovat premiéra Petra Nečase (ODS) na úterním jednání poslaneckého klubu.

"Vnímám to jako velice závažnou věc, která se dotýká českého zdravotnictví i celé politické reprezentace a vládní koalice. To se musí řešit," řekl Šťastný ČTK. Jako předseda sněmovního zdravotního výboru chtěl, aby ministr zdůvodnil svoji kritiku managementu VZP. Žádal, aby diskuse o směřování a řízení VZP byly na oficiální úrovni v orgánech VZP, ne v podobě mediálních vzkazů.

Heger uvedl, že pro něj standardní platformou k diskusi o otázkách zdravotního systému je Sněmovna. Správní rada VZP tu "správnou diskusní platformu nepředstavuje", dodal.

"Pokud se poslanci ODS domnívají, že by vedli české zdravotnictví lépe a poctivěji než já, chápu, že jim vedení správní rady nestačí a že budou znovu usilovat o získání většího vlivu i na ministerstvu," řekl Heger.

Připomněl, že někteří poslanci ministerstvo kritizují za veškeré jeho kroky, zároveň někteří poslanci ODS prý neskrývají, že touží po jeho odvolání. "Na základě toho jsem se rozhodl navrhnout zástupcům státu ve VZP iniciovat svolání mimořádného zasedání správní rady včetně projednání možných personálních změn," dodal ministr.

Podle právních analýz je smlouva s IZIP pro VZP krajně nevýhodná. Právníci zpochybnili autorská práva a postupy při zajištění portálu. "Zástupci ministerstva na opakované výzvy několika členů správní rady nepředložili žádnou právní analýzu této smlouvy," řekl ČTK člen správní rady za ČSSD Michal Sojka.

Vedení VZP vysvětlilo správní radě podmínky smlouvy, kterou 1. října na dobu neurčitou uzavřel ředitel Pavel Horák. Skrze portál komunikuje VZP s lékaři, nemocnicemi i pojištěnci.

"Ptal jsem se, dokonce ani zástupci státu nebyli o smlouvě panem ministrem informováni. Připadá mi to jako totálně účelová záležitost, kde se úmyslně poškozuje v rámci koaliční války pověst VZP," řekl Sojka. Podle něj by měl Heger dát analýzu správní radě "okamžitě", nebo se omluvit.

Heger odpověděl Šťastnému v dopise, který má ČTK, že je plným právem člena vlády zadat si odborné a právní posudky. "Platí to zvláště v případech, kdy jsou vynakládány veřejné prostředky v nemalé výši, jako u systému IZIP," napsal. Za deset let dala VZP do projektu téměř dvě miliardy korun, nepodařilo se ho ale plošně spustit. Ministr také uvedl, že stabilita zdravotního pojištění bude jedním z bodů vlády tuto středu.

Správní rada projednala dnes také hospodaření VZP v příštím roce. Podle ředitele Horáka hrozí propad až šest miliard korun. S letošními třemi miliardami by mohl stoupnout až na devět miliard Kč.

VZP proto navrhla úsporná opatření na příjmové i výdajové stránce. Změny musejí nastat třeba v lékové politice či v platbách nemocnicím v systému DRG, tedy podle diagnózy. Dosavadní vyhláška prý nutí VZP k vyšším sazbám, podle správní rady se mají sjednotit. S tím počítá i ministr.

Šťastný žádal od zástupců státu, aby garantovali, že takto postavený rozpočet ministerstvo dodrží, že tedy nenařídí v úhradové vyhlášce platit víc. S doprovodným usnesením ale nechtěli zástupci státu usnesení schválit, bylo tedy schváleno bez něj.

ČTK

Naďa Myslivcová

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…