Přeskočit na obsah

Správní rada VZP: alibi nebo skutečná kontrola?

Na základě zákona č. 551/1991 Sb., o Všeobecné zdravotní pojišťovně České republiky rozhoduje Správní rada mimo jiné o nákupu nemovitostí pojišťovny v pořizovací hodnotě vyšší než 5 milionů Kč, nákupu hmotného a nehmotného majetku v pořizovací ceně vyšší než 5 milionů Kč a "dalších důležitých věcech, které souvisí s činností Pojišťovny a které si k rozhodování vyhradí."

Jak těchto pravomocí využívají jednotliví členové Správní rady? Dnes odpovídá  Mgr. Jan Farský (TOP 09).

Žádal jste v minulosti vysvětlení některých ekonomických nebo jiných kroků pojišťovny?

Ano, žádal jsem například vysvětlení okolností jednacích řízení bez uveřejnění. Šlo o vysvětlení nákupu počítačů, nákup softwaru na vymáhání pohledávek, podklady ohledně smluv s IZIP. Institut jednacího řízení bez uveřejnění otevírá prostor pro machinace, není vždy jasné, že byl opravdu vhodný pouze ten jeden uchazeč a nikdo jiný by to nebyl schopný dodat, to jsem si nechával dokladovat. Konkrétně šlo o dodávku softwaru od firmy Hewlett Packard, dále mi přišla velmi zvláští smlouva na vymáhání pohledávek s firmou exministra Pavla Němce. Správní rada vrátila firmě Pavla Němce nabídku zpět s tím, aby svou nabídku výrazně zlevnila, ale od té doby jsme to už na radě neprojednávali.

Takže obě dvě kauzy výběrového řízení bez uveřejnění – smlouva s  Hewlett Packard i s firmou Pavla Němce – jsou otevřené…

Je pravda, že v otázce dodávky softwaru pro pojišťovnu musela rada ustoupit, protože spolupráce s touto firmou je rozběhnutá natolik, že vkládat do toho nový prvek nedávalo smysl, ani by to nefungovalo. Vedení to také odůvodnilo finančně.

Zajímáte se osobně o smlouvy VZP, které znamenají pro pojišťovnu velké výdaje a není přitom jasná efektivita těchto smluv?

Zajímám. Je ale složité, jak tuto efektivitu, popřípadě neefektivitu odhalit. Jako člověk s právním vzděláním jsou mi blízké otázky ohledně výběrových řízení, v tom se orientuji více než třeba v lékové politice, od toho jsou v radě lékaři, kteří lékové politice rozumějí více. Ale k vaší otázce. Jak už jsem uvedl – zajímal jsem se například o smlouvy VZP na dodání software na vymáhání pohledávek. Vzal jsem tyto smlouvy a doručil jsem je softwarové firmě, která je dostatečně velká a nemá žádné zakázky státu. Tato nezávislá firma mi smlouvu  připomínkovala a zjistili jsme, že cena firmy Pavla Němce je minimálně o třetinu nadsazená, což už byl argument pro prezentaci na ředitelství VZP. To dostalo úkol, aby s firmou pana Němce jednala dál a cenu snížila.

Zabránila správní rada někdy konkrétnímu případu plýtvání managementu VZP? Anebo si pouze nechává předkládat nějaká vysvětlení s tím, že vedení nakonec členy správní rady „umluví“ a unavení členové správní rady rezignují a smlouvy běží dál?

Mám pocit, že díky správní radě si vedení nedovolí nechat cokoliv proběhnout jakkoliv.

Máte tedy pocit, že kontrola správní rady funguje?

Myslím, že ve chvíli, kdy správní rada něco schválí s rozdílem jediného hlasu, tak si vedení příště rozmyslí, co tam příště položí na stůl. Takže například – pokud se vedení rozhodne zadat zakázku formou jednacího řízení bez uveřejnění, musí velice podrobně odůvodnit, proč zvolila tuto formu výběru dodavatele. Myslím, že to postupně vede k tomu, že management VZP tato jednací řízení bez uveřejnění postupně přestává používat.

Takže podle vás to není pro management pouze formální věc, že musí správní radě o trochu více vysvětlovat? Skutečně dokáže rada svým tlakem změnit kroky managementu VZP?

Tento systém nelze změnit ze dne na den. Správní rada je bohužel příliš početná - třicet lidí s různými názory, to jde velice složitě. Není vůbec lehké získat pro svou myšlenku minimálně dalších patnáct členů, aby návrh prošel.

A vy máte podporu dostatečného počtu dalších kolegů z rady, kteří mají také zájem o transparentnost smluv?

To záleží na konkrétní situaci. Vždycky se to týká konkrétní záležitosti. Nejsou dvě skupiny, které by hlasovaly vždycky stejně. Pro mě bylo docela překvapující, že se na radě diskutuje docela věcně. Správní rada funguje od září, řada členů se minimálně dva měsíce rozhlížela. Je to velká zodpovědnost, když  na vás spadne celý rozpočet pojišťovny s desítkami položek a částek.

Iva Bezděková, www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…