Přeskočit na obsah

Spotřeba antidepresiv roste, loni za ně lidé dali 1,5 miliardy Kč

Za posledních deset let se v Česku téměř ztrojnásobila spotřeba antidepresiv. Podle údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se loni prodalo 4,8 milionu balení antidepresiv a Češi za ně utratili asi 1,5 miliardy korun. Podle psychiatrů to může být potěšující, pokud se antidepresiva předepisují správně. S tím, že by antidepresiva nebyla účinná, čeští psychiatři oslovení ČTK nesouhlasí. Při léčbě deprese by se ale podle nich měla více využívat psychoterapie a další metody.

Počet pacientů s diagnózou deprese se podle předsedy České psychiatrické společnosti Jiřího Rabocha v posledních deseti letech zdvojnásobil. Částečně je to i tím, že psychiatrie netrpí takovou stigmatizací jako dřív. Lidé se méně stydí svěřit se lékaři s psychickými potížemi. Dokládají to čísla Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Od roku 2000 se podle nich zvýšil počet lidí v psychiatrických ordinacích o třetinu.

Na vyšší spotřebě antidepresiv se podle ředitele psychiatrické léčebny v Bohnicích Ivana Davida podepisuje také účinná firemní propagace. "To vede k vyššímu použití jak v případech, kde antidepresiva jsou nebo mají být indikována, ale ovšem i tam, kde účinek asi čekat příliš nelze," řekl David ČTK. Hlavně u mírnějších forem depresí je vhodná psychoterapie. Při léčbě deprese by měli podle Rabocha lékaři zvažovat i další metody, třeba magnetickou stimulaci mozku a terapii světlem.

Jiné než chemické metody chce v léčbě depresivních pacientů ve své zemi prosadit britský ministr zdravotnictví Alan Johnson. Reagoval tak na zprávu médií o výsledcích výzkumu univerzity v Hullu, které zpochybnily účinnost populárních antidepresiv (například Prozac v USA, Deprex v ČR).

Analýza nicméně vyvolala v odborném světě bouřlivou diskusi vzhledem k vážným metodologickým nedostatkům. "Sám jsem autorům navrhl řadu vylepšení, která byla následně publikována a která ukazují, že antidepresiva jsou účinnější, než tvrdí původní článek," sdělil ČTK ředitel Psychiatrického centra Praha Cyril Höschl.

Výhrady vůči studii má i Ivan David. "Tuto zprávu pokládám za poplašnou, protože lidé, kteří přestanou užívat antidepresiva pro domnělou neúčinnost, mají mnohem větší riziko sebevraždy," řekl ČTK.

Psychiatři oslovení ČTK se shodli v tom, že čím je deprese těžší, tím je účinek antidepresiv zřetelnější. Mnohdy jsou však antidepresiva účinná i u depresí mírnějších. Podle psychiatra Martina Jarolímka na každého pacienta působí jiný lék a je třeba je vyzkoušet. "Pacient by měl být trpělivý, protože některé léky začnou působit až třeba po třech týdnech," řekl.

S vyšší spotřebou antidepresiv zároveň klesá spotřeba nebezpečnějších hypnotik a sedativ, na nichž vzniká závislost. V roce 1989 Češi užili 6,7 milionu balení těchto léků, v roce 2000 to bylo 4,1 milionu balení a v roce 2004 zhruba 3,8 milionu balení. Podle Höschla se také ukázalo, že tam, kde se spotřeba antidepresiv zvýšila na úkor benzodiazepinů (léky proti úzkosti) a hypnotik (léky na spaní), klesla sebevražednost, například ve Skandinávii a Maďarsku.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…