Spory ve zdravotnictví se přiostřují
Spory ve zdravotnictví a zejména o Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP), které se vystupňovaly po nástupu Davida Ratha do funkce ministra zdravotnictví, se přiostřují. Nucený správce ve VZP Antonín Pečenka a jeho rodina dostali kvůli opakovaným výhrůžkám policejní ochranu. Rath o ni požádal také kvůli neobvyklému ruchu kolem domu nuceného správce.
Rath také dosáhl pozičního vítězství ve snaze obměnit složení správní rady VZP a tím vytvořit podmínky pro odvolání šéfky pojišťovny Jiřiny Musílkové. Vláda podpořila většinu změn, které předložil. Navíc se usnesla, že premiér Jiří Paroubek požádá Nejvyšší kontrolní úřad o prověrku hospodaření VZP v letech 2001 až 2005. Současně se ale Rathovi hrozí soudní spory a mnohasettisícová odškodnění. Rath se jich nebojí. Ministr je především pod slovní palbou lidí z ODS. Omluvy a finanční satisfakce v souhrnné výši skoro 1,5 milionu korun by od něj mohli žádat stínový ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek, středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) a Pavel Hroboň, který dělá analýzy pro VZP a je označován jako nezávislý expert. Rath ho ale spojuje s aktivitami Julínka.
Rath nařkl Julínka, že napsal svou zdravotnickou koncepci za peníze VZP. Julínek vše popřel a od Ratha chce omluvu a 650.000 korun. Pokud se mu Rath neomluví do 25. listopadu, podá na něj žalobu. Dnes se k Julínkovi přidal hejtman Bendl, který kromě omluvy žádá od Ratha čtvrt milionu korun, neboť se cítí poškozen ministrovými výroky o rozkrádání nemocnic v kraji.
Rath chce zabránit převádění nemocnic na obchodní společnosti. Středočeský kraj již ale mnohé nemocnice zprivatizoval. Nyní chce několik menších nemocnic jako příspěvkové organizace zrušit a převést je pod větší zdravotnická zařízení, která již byla zprivatizována.
Dílčího úspěchu dnes dosáhl Rath ve snaze změnit složení správní rady VZP tak, aby to umožnilo odvolání její šéfky Musílkové. Vláda souhlasila s obměnou osmi z deseti členů rady, které sama jmenuje. V návrhu od Ratha ale udělala změnu - místo poradkyně premiéra Jiřího Paroubka Běly Hejné v radě nově zasedne náměstek ministra obrany, nestraník Martin Bělčík.
Do správní rady VZP chtěl Rath dostat členy a příznivce ČSSD. Mezi osmi odvolávanými členy jsou například senátorka za KDU-ČSL Ludmila Müllerová a náměstek ministra práce Jiří Hofman. Nově do rady Rath navrhl šéfa svého sekretariátu na ministerstvu a kolegu z lékařské komory Michala Sojku, který je členem ČSSD. Dalším z nových členů je předseda středočeské organizace ČSSD a poradce šéfa sněmovny Richard Dolejš. Podle Rathova návrhu v radě zasedne i poslanec za ČSSD Michal Hašek a ředitel odboru poradců ministra práce Jan Kostelecký.
V seznamu je i ředitel dalšího odboru na ministerstvu práce a bývalý poslanec za ČSSD Rostislav Čevela, který dříve působil jako náměstek ministra zdravotnictví. Sestavu uzavírají poradce ministra financí Zdeněk Frühauf a náměstek Karel Goldemund, který je členem ČSSD.
Právě prosazování lidí blízkých ČSSD je trnem v oku občanským demokratům, kteří tvrdí, že důkazy o nutnosti uvalení nucené správy na VZP se ukazují jako naprosto liché a že ve skutečnosti jde o čistku ve VZP a ve zdravotnictví. Nelze vyloučit, že na stranu ODS by se mohli postavit i vládní lidovci, kteří chtějí, aby se personální změny v orgánech VZP příliš netýkaly lidí, které prosadila KDU-ČSL. Rozložení sil ve sporu by mohla příští týden otestovat Poslanecká sněmovna, která má o situaci jednat.
Zdroj: ČTK