Přeskočit na obsah

Spor vyústil v trestní oznámení za pomluvu

Spor mezi nemocnicemi a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) o výši úhrad za zdravotní péči vyústil v trestní oznámení za pomluvu a poškozování cizích práv. Podala je VZP, podle ní se těchto činů dopustilo vedení kanceláře Asociace českých a moravských nemocnic, a to v dopise, jímž se v březnu právníci asociace obrátili na poslance.

"Ve středu jsme byli podat vysvětlení kriminální policii," řekl ČTK Stanislav Fiala z kanceláře asociace. VZP podala trestní oznámení v květnu. Napadla to, že právníci asociace v dopise poslancům uvedli, že VZP porušuje zákony a právní předpisy. Mluvčí VZP Jiří Suttner zpracovává pro ČTK vyjádření.

Nemocnice si poslancům stěžovaly, že jim vedení VZP na jejich dopisy neodpovídá. Pokud kancelář od VZP nějaké odpovědi dostala, bylo to podle Fialy v jiné věci, než jsou úhrady zdravotní péče za první pololetí letošního roku. Porušování cizích práv se podle VZP měli právníci asociace dopustit tím, že uvedli v omyl poslance, když tvrdili, že VZP porušuje právní předpisy a neodpovídá na dopisy, tím podle VZP porušili její dobré jméno.

Sporem o výši úhrad se zabývá rovněž ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, která s nemocnicemi i pojišťovnami opakovaně jednala. Příští setkání, na němž by mělo padnout rozhodující slovo, je svoláno na 29. srpna. Sporem se zabýval rovněž premiér Jiří Paroubek a v září se očekává vyjádření Nejvyššího soudu. Jde o to, že nemocnice požadují navýšení plateb podle vyhlášky ministerstva zdravotnictví za akutní péči na 103 procenta loňských příjmů a za následnou péči v léčebnách dlouhodobé péče a psychiatrických a rehabilitačních zařízeních na 113 procent loňských příjmů.

VZP platí za péči zálohově a do konce srpna má dát zařízením doplatky. Argumentuje cenovým výměrem ministerstva financí a trvá na regulacích plateb - za následnou péči by tak zařízení dostala 110 procent loňských příjmů, problémy očekávají nemocnice i s platbami akutní péče.

"Dali jsme policii veškeré potřebné doklady a uvedli, že známe své ústavní právo - nemocnice se mohou obrátit na kohokoli, tím spíše na poslance, protože svým způsobem je Parlament nadřízeným orgánem VZP," dodal Fiala.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…