Spor o reformu a převod nemocnic na a.s. trvá, lidovci mají obavy
Zamýšlený převod budoucích univerzitních nemocnic a zdravotních pojišťoven na akciové společnosti je asi nejspornější částí plánované vládní reformy zdravotnictví. Někteří lidovci, ale nejen oni, se obávají mimo jiné toho, že přes opačná tvrzení ministerstva zdravotnictví by to mohlo otevřít cestu k privatizaci nemocnic a odvádění části veřejných prostředků ze zdravotnictví. Seminář, který se odehrál ve sněmovně, jejich obavy zcela nerozptýlil.
Převod nemocnic na akciové společnosti ale podle náměstka ministra zdravotnictví Marka Šnajdra neznamená privatizaci. Takovou nemocnici by měl vlastnit stát společně s některou z veřejných vysokých škol, ujišťoval opakovaně křesťanské demokraty a další účastníky semináře. Pokud bude schválen jeden z reformních zákonů a vzniknou univerzitní nemocnice, 66 procent akcií by v nich měl držet stát a 34 procent univerzita. Kromě toho by podle něj taková nemocnice měla zisk investovat do zdravotnictví či do vědeckých a vzdělávacích projektů.
I kdyby ale zákon o univerzitních nemocnicích v parlamentu neuspěl, nelze podle Šnajdra zachovat současný stav, kdy jsou fakultní nemocnice příspěvkovými organizacemi. Je to podle něj nevyhovující, protože je tak mimo jiné nejasná odpovědnost manažerů za špatné hospodaření.
Oponenti akciových společností míní, že nikdy nelze zcela vyloučit pozdější odprodej akcií do soukromých rukou. Kdyby ale kabinet chtěl fakultní nemocnice privatizovat, nemusí kvůli tomu schvalovat zákon o univerzitních nemocnicích a může privatizovat rovnou, poznamenal náměstek. Také na dotazy novinářů pak zdůraznil, že fakultní, respektive uvažované univerzitní nemocnice zůstanou ve veřejném vlastnictví.
Svou nechuť k převodu nemocnic na akciové společnosti na dnešním semináři vyjádřil i místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. "Chceme zabránit tomu, aby se rozkradlo zdravotnictví," prohlásil. Šnajdr míní, že neustálé opakování slov o privatizaci je lež. "Kdo chce vidět, vidí. Kdo chce strašit, straší," dodal.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) se semináře nezúčastnil, na odpoledne svolal vlastní tiskovou konferenci. Ministerstvo kromě Šnajdra reprezentovali ještě náměstkyně Markéta Hellerová a náměstek Pavel Hroboň. Hovořili i o dalších zákonech, které mají tvořit legislativní páteř zamýšlené reformy.
Zatím jde o věcné záměry a ve sněmovně tyto normy ještě nejsou, bitva o jejich prosazení ale už začala. Pokud se na nich celá koalice neshodne, neuspějí. S podporou opozice totiž Julínek zřejmě počítat nemůže.
Rozdílné pohledy na podobu zdravotní reformy budou zřejmě i tématem středeční koaliční schůzky.
Zdroj: ČTK