Přeskočit na obsah

Spor o "malou zdravotnickou reformu"

Moderátor:
Česká televize zjistila některé další podrobnosti z připravované tzv. malé zdravotnické reformy. Podle ní by si statisíce lidí museli připlatit za léčení. Jde o pacienty např. s křečovými žilami nebo artrózou. Koalice totiž chce vyjmout z pojištění přibližně 30 preparátů, které mají charakter doplňkových a podpůrných léčiv.

Autor:
Už ani korunu z veřejných peněz na léky, u kterých není 100% jasné, jestli pacientům skutečně pomáhají. Ministr zdravotnictví ve své reformě navrhuje, aby si lidé začali platit ze svého tzv. podpůrné a doplňkové léky. Ty totiž pacienta většinou neléčí, jen mu pomáhají zpomalovat a zmírňovat průběh nemoci.

Vlastimil Sršeň, mluvčí ministra zdravotnictví:
Jsou to přípravky, které nejsou nezbytně nutné k léčbě. Tzn. pokud například má někdo problém s tlakem, užívá přípravky, které jsou silnější.

Autor:
Příkladem je Detralex, který si lidé berou na lepší prokrvení nohou nebo na léčbu bércových vředů. Dnes pacienti na 60tabletové balení doplácí v průměru 254 korun, nově si připlatí o stokorunu víc. Podpůrné a doplňkové léky užívají hlavně důchodci. Právě oni tak zaplatí největší část z 580 milionů, které kvůli zdražení těchto léků ročně ušetří zdravotní pojišťovny.

Michal Hojný, viceprezident České lékárnické komory:
Bohužel nejvíc postiženou skupinou budou senioři, kterým se tyto doplatky za tato léčiva započítávají do ochranného limitu.

Autor:
Jenže ty už se do ročního stropu 2500 penzistům počítat nebudou. Podle odborníků by navíc některé z podpůrných léků měli pojišťovny hradit dál.

Josef Suchopár, expert na lékovou politiku, společnost Infopharm:
Jsou třeba léky používané při nedostatečnosti žil dolních končetin nebo při nedostatečném dokrvení centrálního nervového systému.

Autor:
Kromě podpůrných a doplňkových léků si budou lidé po Hegerově reformě nově ze svého platit i všechny léky, které stojí méně než 60 korun. Změní se i poplatek za recept, 30 korun se už nebudou dávat za každý lék, ale za celý recept. A v nemocnici začnou lidé platit místo dnešních 60 korun rovnou stovku. A nově dostanou pacienti si připlatit si na rozdíl mezi standardní a nadstandardní péčí. To vše, pokud to ve středu schválí vláda. Sněmovna by mohla změny dostat na stůl během léta.

Moderátor:
A teď tedy pánové Rath a Šnajdr ke svým obvyklým, jistě oblíbeným tématům. Pane Šnajdře, proč by měly právě tyto podpůrné léky být vyřazeny z pojištění?

Marek Šnajdr /ODS/ , místopředseda zdravotnického výboru PS:
To je velmi prosté, bavíme se o tom mnoho let. Žádný systém nemá na to, aby zaplatil vše, co medicína umí. Tady jasně naplňujeme skutečnou solidaritu. Abychom měli prostředky na vážně nemocné pacienty a abychom mohli platit téměř milion lidí, kteří dnes mají diabetes, vážně onkologicky, chronicky nemocné lidi...

Moderátor:
Ale promiňte, jsou také nemocní a jsou to většinou senioři, kteří na to doplatí.

Marek Šnajdr /ODS/ , místopředseda zdravotnického výboru PS:
Já myslím, že to tak není. Vzhledem k tomu, že ta náročná léčba těchto statisíců lidí stojí desítky tisíc, někdy i stovky lidí měsíčně, tak abychom měli prostředky na tyto lidi, tak ano, musíme si každý sáhnout do svědomí. A ty určité banality a tady se bavíme například o vitamínech, tady se bavíme o čajích a podobně, tzn. o přípravcích, jejichž účinnost je sporná a jejich cena je velmi nízká, tak tady jsme přesvědčeni, že to je neskutečná solidarita.

Moderátor:
Jaký je váš názor, že by tyhle prostředky měly být na příště hrazené.


David Rath /ČSSD/, hejtman Středočeského kraje, stínový ministr zdravotnictví:
Jednak není pravda, že jde o čaje,ty už dávno pojištění nehradí a podle mě snad nehradilo, takže tady zaznívají nepravdivé údaje. Jde skutečně o nesourodou skupinu léků. U některých skutečně může být účinek sporný a tam asi není o tom debata,ale mnohé z nich jsou skutečně pro ty pacienty potřeba.

Moderátor:
Ale ministerstvo, promiňte, tvrdí, že to jsou léky, které nejsou nezbytně nutné k léčbě. Nemá tedy ministerstvo pravdu?

David Rath /ČSSD/, hejtman Středočeského kraje, stínový ministr zdravotnictví:
Ale nemá pravdu. Protože lékaři je předepisují. Lékaři si myslí, že pro pacienty mají význam a svoje názory opírají o určitá vědecká poznání. Čili já zásadně a my zásadně odmítáme, aby o tom, který lék je účinný a neúčinný, rozhodoval nějaký ministerský úřada. Nebo nějaký politik.

Moderátor:
Pan docent Heger není zas až takový úřada, to jistě uznáte.


David Rath /ČSSD/, hejtman Středočeského kraje, stínový ministr zdravotnictví:
I když pan docent Heger je rentgenolog a rozumí rentgenu, já jsem internista, rozumím interní problematice, ale ani jeden z nás neznáme léky v takovém spektru, abych já si troufl říkat od zeleného stolu, tento lék je účinný a neúčinný.

Moderátor:
Ale promiňte ...

David Rath /ČSSD/, hejtman Středočeského kraje, stínový ministr zdravotnictví:
Promiňte, pane redaktore, to musí udělat odborníci, páni profesoři, docenti, vědci, kteří to mají zestudované a mají skutečné argumenty, který lék je potřeba a je účinný a který lék tolik účinný není.

Moderátor:
Ale odbory i opozice přece požadovaly, aby pan ministr Heger ušetřil někde jinde než na platech lékařů. Když tak činí ..


David Rath /ČSSD/, hejtman Středočeského kraje, stínový ministr zdravotnictví:
Ale nemůže šetřit na pacientech. Není možné, aby lékař pacientovi předepsal Enelbin nebo Agapurin, opíral svůj předpis o své znalosti a ten pacient to musel v plné výši uhradit. Přece ten pacient není vzdělán, aby mohl říct já ten lék nepotřebuji, když mu ho lékař napsal.

Marek Šnajdr /ODS/ , místopředseda zdravotnického výboru PS:
Tak předně, ta směsice těch léků je skutečně různorodá, to je pravda. Na druhou stranu, nejedná se o plošné vyřazení. Tady se pan kolega Rath velmi mýlí. Odborná instituce, to je Státní ústav pro kontrolu léčiv bude mít ze zákona možnost revidovat všechny tyhle přípravy, u kterých zjistí, že neexistují dostatečná data o účinnosti, tzn. že pacientům neprospívají, bude mít možnost vyřadit je z úhrad.

Moderátor:
Znamená to, pánové nebo pane doktore Rathe, že kdyby to byl nějaký kompromis, že by se udělal jakýsi audit těch léčiv a z pojištění by se vyjmula jen ta, u nichž by panovala opravdu odborná shoda, že nepatří mezi ty nezbytně nutné, tak to by vám nevadilo?


David Rath /ČSSD/, hejtman Středočeského kraje, stínový ministr zdravotnictví:
Kdyby to dělali skutečně odborníci v jednotlivých oborech, jak jsem říkal páni profesoři, docenti, vědci, lidé, kteří znají ty informace, tak jistě, ale pak je potřeba říci lékařům, že ten a ten lék není potřeba, nemá ty důkazy a ti lékaři v terénu ho pak nebudou ani předepisovat. Přece není možné nechat předepsat pacientovi lék od jeho lékaře, kterému věří, a ten pak v plné výši zaplatí cenu toho léku. To spoustu právě seniorů, chronicky nemocných, skutečně velmi finančně zatíží. Enormně finančně zatíží.

Marek Šnajdr /ODS/ , místopředseda zdravotnického výboru PS:
Já bych rád veřejnosti sdělil jednu zásadní věc. Pokud neuděláme tento možná nepopulární krok, tak budeme redukovat péči jinde. Budeme redukovat vážně nemocné, vážně nemocnou léčbu a já říkám, že pokud si mám vybrat, já preferuji, abychom každému garantovali, kdo je vážně nemocen, že když bude adekvátně léčen. A jestli cenou za to je, že si zaplatíme přípravek v ceně 10, 20, 30 korun, tak já jsem jednoznačně pro.

Česká televize

Zdroj: Česká televize

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…