Přeskočit na obsah

Spor o fúze ve zdravotnictví se vrací do sněmovny

Podmínky slučování zdravotních zařízení a pojišťoven se zatím nijak nezpřísní. Senátoři za ODS sice nechtějí fúzím přímo bránit, prosazují však posílení role státu, především ministerstva zdravotnictví.

Shodli se na tom koncem minulého týdne, když horní komora vrátila Poslanecké sněmovně příslušnou novelu s pozměňujícími návrhy k přepracování. Už ohlášené sloučení Hutnické zaměstnanecké pojišťovny s Českou národní zdravotní pojišťovnou se tak s největší pravděpodobností uskuteční ještě podle stávajícího zákona.

"Impérium Tomáše Chrenka se může nadále rozšiřovat," reagoval na rozhodnutí Senátu lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. Ten stojí v čele skupiny zákonodárců, která už na jaře kritizovala fúzi pojišťovny Agel částečně ovládané právě Chrenkem - s HZP.

Místo Hovorkovy verze přijali senátoři návrh z dílny exministra zdravotnictví Tomáše Julínka, který se zamlouval i senátnímu zdravotnímu výboru. Julínek mimo jiné přináší termín "důvěryhodnost" členů správních orgánů pojišťoven, podobně jako je tomu u bank. Upravuje i podmínky vzniku zdravotních pojišťovacích ústavů a roli a kontrolní mechanismy rezortu zdravotnictví.

Zákon má zakázat lákání nových pojištěnců na neoprávněné výhody a zneužívat fondy prevence. "Účelem novely není fúzím bránit, ale důsledněji je kontrolovat," řekl Julínek.

Hovorka s poslanci naopak prosadil, aby se slučování výrazně zpřísnilo. "Senátorský návrh postrádá to nejdůležitější - nebrání střetu zájmů. Jestliže se to nezmění, budou se ztrácet miliardy, což pocítí pojištěnci," varuje Hovorka.

Regionální deníky, Pavel Otto

Zdroj: Regionální deníky

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…