Spojení moravskoslezských nemocnic budí nesouhlas
V Opavě vznikla petice za zachování samostatné Slezské nemocnice
V Opavě vznikla petice za zachování samostatné Slezské nemocnice. Patří mezi sedm nemocnic zřizovaných Moravskoslezským krajem, které chce levicové vedení kraje sloučit do jediné příspěvkové organizace. O petici včera novináře informovali poslanec, krajský zastupitel a bývalý opavský primátor Zbyněk Stanjura (ODS) a opavský senátor Václav Vlček (ODS).
"Místo fungující nemocnice v dobré ekonomické kondici vznikne obří zdravotnické zařízení, které kraj nebude schopen kvalitně a efektivně řídit. Rozhodnutí krajských zastupitelů za KSČM a ČSSD považuji za nekoncepční, postrádající racionální a analytické podklady. Dojde tak k obnovení KÚNZ (krajského ústavu národního zdraví) a návratu do dob dávno minulých," uvedl v tiskové zprávě Stanjura. Vlček, který je členem petičního výboru, uvedl, že jako lékař i jako senátor je zásadně proti sloučení nemocnic.
Záměr na sloučení nemocnic schválili krajští zastupitelé na svém zasedání 23. března. Stačily jim k tomu koaliční hlasy ČSSD a KSČM, zatímco opozice se sloučením nesouhlasila. Rada tento týden vyslovila souhlas se sloučením nemocnic do jedné příspěvkové organizace, která by se jmenovala Moravskoslezská krajská nemocnice a sídlila by v Ostravě.
Vedení kraje sloučení zdůvodňuje nutností zefektivnit hospodaření nemocnic. Podle mluvčí krajského úřadu Šárky Vlčkové by jejich letošní ztráta dohromady dosáhla 276 milionů korun. Vedení hejtmanství předpokládá rušení lůžek i celých oddělení nebo jejich stěhování, tvrdí však, že zdravotní péče rozhodně neutrpí.
Hejtman Jaroslav Palas (ČSSD) už dříve řekl, že pacienti třeba pojedou kvůli nějaké operaci dál, ale zato se zkrátí čekací doba. Kritici oponují, že jde o chybné rozhodnutí, které lidem v kraji zkomplikuje život.
Do jedné organizace se mají sloučit Nemocnice ve Frýdku-Místku, Nemocnice s poliklinikou Havířov, Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov, Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně, Slezská nemocnice v Opavě a Nemocnice Třinec.
Kraj zřizuje ještě Bíloveckou nemocnici, ale ta je samostatnou akciovou společností.
vpl
Kraj bude k 1.červenci mít Moravskoslezskou krajskou nemocnici
Organizace, do které se sloučí sedm nemocnic zřizovaných Moravskoslezským krajem, se bude jmenovat Moravskoslezská krajská nemocnice. S návrhem souhlasila krajská rada, ale ještě jej musí schválit zastupitelstvo. ČTK to sdělila mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková.
"Rada kraje vyslovila souhlas s tím, aby v rámci optimalizace fungování nemocnic zřizovaných Moravskoslezským krajem došlo ke sloučení sedmi nemocnic do jedné příspěvkové organizace," informovala Vlčková.
Přejímající organizací má být Nemocnice Třinec. "Na tu by měl přejít všechen majetek, práva a závazky slučovaných příspěvkových organizací, včetně závazků vyplývajících z pracovněprávních vztahů," dodala Vlčková.
Pokud návrh schválí zastupitelé, nemocnice se sloučí do jedné příspěvkové organizace k letošnímu 1. červenci. Její sídlo bude v Ostravě. Vedení kraje chce nemocnice sloučit, aby zefektivnilo jejich hospodaření. Mluvčí dnes uvedla, že z návrhů souhrnných finančních plánů nemocnic vyplynulo, že za letošní rok očekávají dohromady ztrátu 116,8 milionu korun. Představitelé kraje tvrdí, že zdravotní péče se po sloučení nemocnic nezhorší.
Sloučení se týká Nemocnice ve Frýdku-Místku, Nemocnice s poliklinikou Havířov, Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj, Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov, Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně, Slezské nemocnice v Opavě a Nemocnice Třinec. Moravskoslezský kraj zřizuje ještě Bíloveckou nemocnici, ale ta je samostatnou akciovou společností.
vpl
Zdroj: ČTK