Špitální kočkopes dr. Ratha
Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) nechal poslat za dva roky téměř 20 milionů korun z pěti středočeských nemocnic do instituce, o níž nyní říká, že vlastně nikdy neexistovala. Tato příspěvková organizace kraje se nazývala Krajská nemocnice Středočeského kraje a měla řídit a kontrolovat pět krajských nemocnic: v Kladně, Příbrami, Mladé Boleslavi, Kolíně a Benešově.
Od letošního léta nevyvíjí žádnou činnost, podle soudů byla její zřizovací listina neplatná. Dva roky však fungovala jako spolehlivý přivýdělek pro devatenáct prominentů – lidí z nejbližšího okruhu Davida Ratha a jejich známých. Řídila ji ředitelka kladenské nemocnice a členka předsednictva ČSSD Kateřina Pancová. Ta se s Rathem zná dlouho nejen z Lékařského odborového klubu, ale před několika lety s ním vlastnila firmu Paracelsum, kde ještě nedávno figurovala i Rathova manželka Eva. Mluvčím organizace byl Rathův soused z Hostivice a nyní i jeho asistent v Poslanecké sněmovně Patrik Tomšů, placený přímo z nemocnic, jež organizace řídila.
Podle opoziční ODS jde o propracovaný systém, jak centralizovat moc a tok peněz v krajském zdravotnictví. David Rath to tak nevidí. Instituce podle něj měla sloužit do té doby, než kraj z pěti krajských nemocnic zřídí veřejnou neziskovou nemocnici.
"Je to řešení asi zcela ojedinělé, já to také bral jako kočkopsa, jako přechodné řešení na rok dva, než budou z nemocnic neziskové organizace," řekl Rath. Ministerstvo zdravotnictví však letos návrh na transformaci nemocnic odmítlo a v pátek poslanci zrušili zákon, který vznik neziskových nemocnic umožňuje. Rath řekl, že až bude ČSSD ve vládě, zákon připraví znovu. Kraj příspěvkovou organizaci považuje za natolik důležitou, že i po jejím zrušení hledal způsob, jak v její činnosti pokračovat. A našel jej. Proč vlastně?
Je nepochybné, že díky příspěvkové organizaci měl v ruce nástroj, jak svých pět nemocnic řídit z jednoho místa, spojit je v silný kolos a centrálně nakupovat léky i služby. Ale také to byl nástroj, jak rozhodovat o personální politice a mít vliv na výběrová řízení v jednotlivých nemocnicích. Teď o nich mohla rozhodovat úzká skupina lidí napojených na Davida Ratha. Předsedou výběrových komisí byl i bývalý poslanec za ODS Petr Kott, nyní sociální demokrat, který měl oficiálně na starosti vyjednávání se zdravotními pojišťovnami.
Peníze dostával přímo z jednotlivých nemocnic. Rath ho před několika lety ještě coby ministr zdravotnictví jmenoval šéfem středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny. "Pan Kott se osvědčil. Byl vyhodnocen jako jeden z nejlepších krajských ředitelů VZP," tvrdil tehdy Rath. Na Kotta se Rath může spolehnout, před několika lety pomohl levici odhlasovat právě zákon o neziskových nemocnicích. Pro ODS je to jasný signál, že v organizaci působili výhradně lidé, kteří měli úzké vazby na Ratha. "Personální politika hejtmana Ratha probíhá výhradně na základě politické legitimace a kamarádství. Je to propracovaný manévr, jak dokonale ovládnout krajské nemocnice a zbavit je veřejné kontroly," tvrdí Rathův předchůdce na postu hejtmana a šéf středočeské ODS, poslanec Petr Bendl. "A to jsme si tam měli nechat pány Rubáše a Petríka, lidi Petra Bendla, kteří umožnili skandální privatizaci nemocnic?" reagoval poslanec a šéf středočeské ČSSD Richard Dolejš s tím, že Rath si vybral lidi, jimž věří.
K pochopení celého příběhu je třeba se vrátit o čtyři roky zpátky. Tehdy, v roce 2007, zastupitelstvo v čele Petrem Bendlem privatizovalo deset středočeských nemocnic, podle sociálních demokratů pod cenou a pro kraj nevýhodně. Když ČSSD v roce 2008 vyhrála krajské volby, zůstalo jí jen několik větších nemocnic, které chtěla transformovat do veřejné neziskové nemocnice, a předstupněm měla být právě Krajská nemocnice Středočeského kraje.
Melody Boys z Kladna
O této příspěvkové organizaci se nejvíce začalo mluvit letos v dubnu, ve chvíli, kdy do mladoboleslavské nemocnice, která byla v hluboké finanční ztrátě, přijel jako poradce pomoci senátor za ČSSD Vladimír Dryml. Rath ho sem začátkem dubna pozval, aby pomohl řediteli Ladislavu Horákovi, kterého mu sám doporučil. Dryml, kontroverzní senátor a ředitel vrchlabské nemocnice, který Rathovi dělal náměstka na ministerstvu zdravotnictví, se pasoval do role agenta 007. Na jeho "jmenuji se Dryml, Vladimír Dryml, a přišel jsem sem udělat pořádek" vzpomínají v nemocnici doteď.
O Rathovi mluvil jako o příteli, dnes jsou jejich vztahy na bodě mrazu. Byl to on, kdo upozornil na to, že v organizaci figurují hlavní tváře kladenské nemocnice. Vedle Pancové to byli i její podřízení – ekonomický náměstek Jaroslav Pokorný, její asistentka Lenka Zemanová, právnička Barbora Vylíčilová a vedoucí obchodního oddělení Monika Hanzáková.
"Ať si to vede hejtman sám se svými Melody Boys z Kladna, já u těch šaškáren být nemusím," rozčiloval se Dryml, když po třech týdnech z nemocnice odcházel. "Myslím, že to, co udělal, je podraz. Z mého pohledu se choval jako totální blázen. Moje poučení je, že je to nepoužitelná osoba, na nic, spolupráce s ním není možná. Je to víc lobbista než politik," říká o něm dnes Rath.
Zrušili ji, bude fungovat dál
Podle Ratha bylo zřízení organizace smysluplným krokem, centralizací nákupů a služeb ušetřily všechny nemocnice za dva roky 77 milionů korun. "Ukázalo se, že je to pro nemocnice velmi ekonomicky výhodné," říká Rath.
Pro nemocnice to však také znamenalo, že musely platit 19 zaměstnanců organizace. A to na základě dvou smluv. Ačkoli je to podle právníků nestandardní, ovládací smlouvu, díky které organizace všechny nemocnice řídila, doplňovala ještě smlouva o poradenské činnosti. Právě ta je častým způsobem, jak se ze společností vyvádějí peníze. Smlouva nemocnicím ukládala povinnost měsíčně posílat 150 tisíc korun na účet příspěvkové organizace, za dva roky existence to bylo téměř 20 milionů.
"V porovnání s ušetřenými prostředky jsme pořád v lepších číslech. Těžko bychom donutili kolegy, abychom si vyměňovali informace, které si vyměňujeme," reagoval ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada na otázku, zda se mu suma, kterou nemocnice platí, zdá adekvátní.
Další desítky tisíc měsíčně proudily lidem, kteří pro organizaci pracovali, ale nebyli přímo jejími zaměstnanci. Vedle Kotta to platilo i pro Patrika Tomšů, který bral kolem 100 tisíc korun měsíčně.
Využívala také právních služeb advokátní kanceláře Kovanda – Tykalová. Pracují tu specialisté na medicínské právo, s nimiž se Rath zná už z dob, kdy byl prezidentem České lékařské komory. Dva právníci z této kanceláře, Jan Mach a Aleš Buriánek, navíc donedávna seděli v představenstvu všech krajských nemocnic a právě jejich podpis je na ovládací smlouvě mezi organizací a pěti nemocnicemi.
S Machem Rath napsal knihu Právní sebeobrana lékaře. Buriánek ho zase úspěšně zastupoval v roce 2008 u soudu, kdy ho Bendl žaloval za slova o tom, že rozkradl středočeské nemocnice.
Nyní je předsedou představenstva všech pěti nemocnic Robert Georgiev, Rathova pravá ruka, který působí jako šéf odboru kanceláře hejtmana a před třemi lety dělal Rathovi asistenta ve Sněmovně. V představenstvech nemocnic sedí i Aleš Růžička, šéf právního odboru na krajském úřadě. Navzdory těmto právnickým esům byl celý projekt od začátku evidentně špatně připravený. Což může budit podezření, že šlo o záměr. O zřízení příspěvkové organizace Krajská nemocnice Středočeského kraje totiž rozhodlo v květnu 2009 zastupitelstvo kraje, zřizovací listina však nese červnové datum a podle Vrchního soudu v Praze je neplatná.
Vrchní soud věc řešil, protože se kraj odvolal proti usnesení prvoinstančního soudu, které odmítlo zápis organizace do obchodního rejstříku. I přesto organizace dál hospodařila a vykazovala činnost. Ale Rath se nevzdává, kraj připravuje dovolání k Nejvyššímu soudu. "Můžeme si nechat udělat posouzení, jestli někdo pochybil, nebo ne, ale bude nás to stát další peníze a výsledek žádný. Pokud se ukáže, že právníci pochybili, co udělám? Seberu jim odměny na tři měsíce, to už je věc, která je neřešitelná," tvrdí Rath.
Na účtu organizace zbyly dva miliony korun, které přejdou do rozpočtu kraje. Nyní je v likvidaci, ale chod pěti krajských nemocnic bude kraj držet dál pevně v rukou a pomáhat mu s tím budou stejní lidé. Zastřešující institucí bude tentokrát přímo kladenská nemocnice a opět v čele s Pancovou. Kruh se uzavírá. "Jednotlivé společnosti na tento holding budou přispívat, všechna práva a povinnosti přešly na nemocnici Kladno, se všemi těmi zaměstnanci a vztahy," říká Rath. Takže zrušená instituce bude fungovat dál, jen pod jinou značkou. Mimořádné jednání o hospodaření Krajské nemocnice Středočeského kraje v pátek na krajském zastupitelstvu ODS neprosadila.
(Alena, Rokosová, redaktorka MF DNES Martina, Klapalová, redaktorka MF DNES) ---
---
Lidé Davida Ratha Kateřina Pancová (ředitelka organizace) – v ČSSD patří ke křídlu Bohuslava Sobotky, stejně jako Rath, s nímž dříve podnikala Patrik Tomšů (mluvčí) – Rathův soused v Hostivici a šéf tamní ČSSD, nyní je jeho asistent v Poslanecké sněmovně - Petr Kott (vyjednává s pojišťovnami) – Rath mu po opileckém skandálu, za nějž byl vyloučen z ODS, pomohl, když ho jako ministr zdravotnictví jmenoval šéfem středočeské VZP Robert Georgiev (předseda představenstva pěti krajských nemocnic) – Rathova pravá ruka na krajském úřadu, šéf odboru kanceláře hejtmana Aleš Růžička (člen představenstva pěti krajských nemocnic) – šéf krajského odboru legislativního a právního, nově sedí v představenstvu všech nemocnic Aleš Buriánek (bývalý předseda představenstva pěti krajských nemocnic, podepsal za ně ovládací smlouvu) – Rathův obhájce při soudním spolu s Petrem Bendlem, znají se už z lékařské komory, kterou Rath vedl v l. 1998–2005 Jan Mach (bývalý člen představenstva pěti krajských nemocnic, podepsal za ně ovládací smlouvu) – s Rathem napsal knihu Právní sebeobrana lékaře, i s ním se Rath zná z lékařské komory ---
Kolik brali
Mzdy zaměstnanců Krajské nemocnice Středočeského kraje
management
ředitelka Kateřina Pancová 30 000
náměstek Milič Řepa 8 308
náměstek Jaroslav Pokorný 18 000
Alice Opočenská (ředitelka kutnohorské nemocnice) 70 036
obchodní oddělení
Monika Hanzáková 36 630
Lucie Gorlová 24 015
Šárka Váňová 18 000
Vlasta Francová 12 000
právní oddělení Barbora Vylíčilová 25 560
administrativní oddělení
Lenka Zemanová 4 000
Ivana Kohoutová 15 000
Ivana Kučerová 4 000
IT technologie
Jakub Beránek 4 026
Vladimír Kopečný 3 061
mzdové oddělení
Pavla Čechová 2 564
Jitka Zvoníčková 2 275
Poznámka: Jde o hrubé měsíční mzdy včetně osobního ohodnocení a příplatků za vedení.
Zdroj: Mladá fronta Dnes