Přeskočit na obsah

Speciální zdravotnická zařízení pro státníky nejsou běžná

Poskytování zdravotní péče ústavním činitelům včetně prezidenta republiky není v České republice zvlášť právně upraveno a v současné době v Česku neexistuje ani specializované pracoviště, ve kterém by se ústavní činitelé léčili. Prezident Václav Klaus (66) v úterý podstoupil plánovanou operaci výměny levého kyčelního kloubu ve Fakultní nemocnici Bulovka. Speciální ústavy pro prominenty nejsou běžné ani ve většině standardních demokracií.

V bývalém Československu byl takovýmto zařízením Státní ústav národního zdraví (do roku 1985 Státní sanatorium), který vznikl z bývalého Sanatoria poštovních zaměstnanců - Sanopzu. Po roce 1948 toto sanatorium převzal stát a po vzoru Kremelské nemocnice zřídil zdravotnické centrum pro velmi úzký okruh lidí. Seznam "vybraných" lidí vyhotovoval Ústřední výbor KSČ. Po pádu socialistického režimu bylo toto speciální pracoviště zrušeno.

Čeští prezidenti mohou nyní při hospitalizaci využívat apartmá v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze-Střešovicích. Už ho využili někteří ministři a diplomaté. Hlavy státu v něm ale zatím nepobyly. Neležel tam ani Klausův předchůdce Václav Havel, i když byl od druhé poloviny 90. let v ÚVN hospitalizován několikrát. Bylo to proto, že ÚVN začala o prezidenty pečovat v době, kdy bylo toto apartmá pro takzvané VIP pacienty teprve budováno v rámci nového chirurgického pavilonu. Druhým důvodem bylo, že Havel si oblíbil zvláštní pokoj, který pro něj v ÚVN vznikl z knihovny přednosty anesteziologicko-resuscitačního oddělení Bohumila Limberka.

Ani ve většině standardních demokracií nejsou speciální ústavy pro prominenty běžné. Belgický král či premiér, stejně jako ostatní vysocí státní představitelé, si o způsobu a místu zajištění lékařské péče rozhodují sami. Žádné zvláštní lékařské zařízení pro ně oficiálně vyčleněno není. Většinou se však chodí léčit do bruselské nemocnice St.-Jean, kde se jim dostává "lepší péče".

V Německu nejsou žádné vládní nemocnice, ani není předem určeno zdravotnické zařízení, v němž by se případně nejvyšší představitelé země léčili. Při hospitalizaci se obvykle řídí radou svého domácího lékaře nebo jím doporučeného specialisty. Stejně tak není vytvořen pro tyto účely žádný trvalý lékařský tým. "Každý politik jde do té nemocnice, kde to zná nebo se dobře cítí. Politici musí být stejně jako ostatní občané zdravotně pojištěni a platí pro ně stejné podmínky jako pro ostatní pacienty. V nouzových případech jsou převezeni do nejbližší nemocnice. V Berlíně existuje nemocnice bundeswehru, kterou využívá mnoho vládních úředníků i několik politiků, ale neznamená to, že by byla určena výlučně pro ně," potvrdila ČTK mluvčí šéfa úřadu spolkového kancléřství Astrid Knyová.

Péči o zdraví francouzského prezidenta zajišťuje zdravotní služba francouzských ozbrojených sil. V Paříži se o něj stará vojenská nemocnice Val de Grâce, která provádí pravidelné půlroční prohlídky.

Buckinghamský palác považuje lékařskou péči o královnu Alžbětu II. za soukromou záležitost a podrobnosti zásadně nesděluje. Speciálně vyčleněnou kliniku však britská královna nemá. Další členové královské rodiny využívají služeb soukromé nemocnice krále Eduarda VII. v Londýně, jejíž je královna patronkou.

Zdravotní péče o ústavní činitele v Polsku je centralizována v Ústřední nemocnici ministerstva vnitra ve Varšavě. Pro akutní případy onemocnění nebo hospitalizaci je permanentně k dispozici několik jednolůžkových apartmá. Zvláštní tým zdravotníků je v Polsku v pohotovosti, pokud za prezidentem přijede oficiální návštěva ze zahraničí. Hlavě státu jsou vybraní lékaři k dispozici také v případě, že se ocitne mimo metropoli, například při návštěvách prezidentské rezidence na poloostrově Hel.

Obě světové velmoci - Spojené státy a Rusko - nemají lékařskou péči o hlavu státu zákonně regulovánu. Pro potřeby ruského prezidenta a prezidentské administrativy slouží ústřední kremelská nemocnice. Ta byla v sovětských dobách určena pouze pro vládní a stranické prominenty. Dnes již je přístupná i běžnému smrtelníkovi, pokud však na její služby, které jsou považované za nadstandardní, má dostatek peněz.

Prezident USA se každoročně podrobuje pravidelné lékařské prohlídce, k níž ho ale nezavazuje žádný zákon. Vyšetření tradičně absolvuje ve vojenské nemocnici v Bethesdě, což mu umožňuje jeho funkce vrchního velitele ozbrojených sil. V případě potřeby rozhoduje sám o výběru svého lékaře a neexistují žádné regule, které by mu určovaly, kam se obrátit.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…