Přeskočit na obsah

Specialisté: limity letos vyčerpáme velmi snadno

Sdružení ambulantních specialistů proto navrhuje, aby prostředky zdravotnické  techniky (PZT) nebyly započítávány do limitu na léky a jejich předpis byl v kompetenci ošetřujícího lékaře, včetně praktických lékařů. (Více informací čtěte ZDE). Nyní smí většinu pomůcek předepisovat jen neurolog, ortoped nebo rehabilitační lékař, který mnohdy dotyčného pacienta třeba vůbec nezná.

Ministerstvo zdravotnictví potvrzuje, že výše úhrady a preskripční omezení na tyto zdravotnické prostředky jsou dány zákonem č. 48/1997 Sb. - ustanovení § 15. Případná změna by prý byla možnou pouze po novelizaci tohoto zákona.

Specialisté:  stačí snížit limit PZT

S tím však Sdružení ambulantních specialistů nesouhlasí. "Je jasné, že zásadní řešení bude potřebovat legislativní změny, ale my navrhujeme i řešení, která tyto změny nepotřebují. Jde o snížení limitu PZT započítaných do nákladů na léky z 15 tisíc Kč na 5 tisíc Kč, hrazení PZT schvalovaných revizním lékařem mimo limit předepisujícího lékaře, jak to bylo v minulosti. Další možností je započítávání nákladů na předpis PZT ošetřujícímu lékaři, nikoliv předepisujícímu lékaři, který musí předpis vystavit na základě své odbornosti i pro cizího pacienta," říká pro Medical Tribune královéhradecký ortoped MUDr. Vladimír Medek, který je členem Rady Sdružení ambulantních specialistů ČR a předsedou Sdružení ambulantních ortopedů ČR.

Specialisté pacienta často neznají

Zatímco ministerstvo zdravotnictví  se domnívá, že specialista zná svého pacienta nejlépe, lékaři jsou opačného názoru.

"Preskripční omezení jsou zdravotnickým prostředkům stanovována z důvodu, že odborní lékaři, uvedení v preskripčním omezení, dokáží nejlépe posoudit zdravotní stav pacienta a míru jeho postižení a na základě toho předepsat nejvhodnější zdravotnický prostředek pro konkrétního pacienta. Zdravotnické prostředky, které omezení preskripce nemají, může předepisovat kterýkoliv lékař, neboť jejich charakter nevyžaduje specifické posouzení odborníkem," uvádí MZ.

"S tímto názorem nemůžeme vůbec souhlasit," reaguje MUDr. Vladimír Medek. "Preskripční omezení vázaná na odbornost se týkají většiny PZT, nikoliv jen některých. Není pravda, že odborný předepisující lékař může nejlépe posoudit zdravotní stav a potřeby pacienta, velmi často totiž pacienta vůbec nezná, nemůže ho vyšetřit a přesto má předepsat PZT."

Na druhou stranu ale MZ připouští,  že „tato legislativa nebyla již dlouhou dobu novelizována a vzhledem ke stále se rozšiřujícímu sortimentu zdravotnických prostředků a technologickému pokroku v této oblasti by byla novelizace vhodná“.

Do doby, než se návrhy Sdružení ambulantních specialistů uplatní v praxi, zůstane tedy vše při starém. Na začátku pololetí, kdy má specialista ještě nevyčerpané limity na léky, se před ordinací budou tlačit zástupy imobilních pacientů či jejich příbuzných čekajících na předpis pomůcek, bez kterých se již neobejdou. Lékaři jsou ve stresu - pacienta, jemuž mají předepsat pomůcku, často neznají, a ani nevědí, zda danou pomůcku opravdu potřebuje. Nechtějí čerpat limit na úkor ostatních pacientů. Příbuzní jsou častokrát oprávněně rozčarováni, naléhají na specialistu, aby pomůcku předepsal. Vznikají tak zbytečné konflikty.

(ivb), www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…