Přeskočit na obsah

Soukromí lékaři: snažíme se urychlit výplatu peněz

Jakým způsobem se mohou úsporná opatření vlády dotknout soukromých lékařů?

Zatím nemáme konečné propočty, čteme všechny, tedy i pesimistické prognózy, zároveň ale i registrujeme, že
- reálně v roce 2009 nedochází k propadu ve výběru zdravotního pojištění. Výběr pojištění ve srovnání s rokem 2008 jen stagnuje,
- současný nárůst počtu nezaměstnaných v ČR - a tedy tzv. státních pojištěnců -  je kompensovatelný plánovaným navýšením částky, kterou bude stát za své pojištěnce platit v roce 2010.

To vnímáme mírně pozitivně, neboť podle našeho názoru to dovoluje, aby v roce 2010 za stejné množství zdravotnických výkonů dostala zdravotnická zařízení od zdravotních pojišťoven stejné množství peněz. Vše je ale v tuto chvíli v rukou ministerstva zdravotnictví, neboť to nyní pracuje na tzv. úhradové vyhlášce na příští rok. Ministerstvo prohlašuje, že si je vědomo, že bude-li krátit výdaje zdravotních pojišťoven, bude výkonnost systému menší, dojde k prodlužování termínů vyšetření a tedy ke zhoršení dostupnosti zdravotní péče pro občany. Negativní dopad by se tedy netýkal jen zdravotnických zařízení, ale hlavně pacientů. Zatím ale nevíme, jaký MZ plánuje postup.

Ministerstvo zdravotnictví nevylučuje, že státní zdravotnická zařízení budou muset revidovat využití pracovních míst (propouštění personálu). Zaznamenáváte, že se i soukromí lékaři snaží obejít například bez zdravotních sester v ordinaci?

Dojde-li k poklesu úhrad za výkony od zdravotních pojišťoven  nad únosnou míru, lze si, samozřejmě, představit různá řešení, ke kterým budou i soukromá zdravotnická zařízení přistupovat. Taková situace ale objektivně nenastala. Věřme, že nebude uměle vyvolána.

Představa, že by soukromí lékaři preferovali řešení propouštěním svých pracovníků, asi úplně neplatí. Propustíte-li  totiž člověka, který byl zároveň tzv. nositelem výkonů, sám si  tím snížíte platby od pojišťoven za  jím do doby propuštění vykonávanou práci, nebo si alespoň výrazně snížíte tzv. KORKO, tedy časový limit toho, kolik práce smíte vykázat. Pracujete-li sám se zdravotní sestrou a propustíte-li ji, přestane Vám zdravotní pojišťovna platit úplně, neboť přítomnost sestry je nutnou podmínkou pro možnost provést a pojišťovně vykázat valnou většinu zdravotnických výkonů uvedených v Seznamu výkonů.

V ambulantní specialisované péči navíc platí, že

a) u řady odborností mzdové náklady na provoz zdravotnického zařízení znamenají jen výrazně menší část výdajů, které jsou pro provoz zdravotnických zařízení nutné. Větší část je spotřebována na vybavení přístroji, spotřební materiál apod.  Diskuse tedy není jen o platech.

b) soukromá zdravotnická zařízení nemají - na rozdíl od např. státních - jiné zdroje příjmů než jsou platby od zdravotních pojišťoven.

Z těchto důvodů si lze tedy jen těžko představit nějaké jednoduché univerzální řešení případného finančního nedostatku, které by užili všichni soukromí lékaři nebo jejich většina.

Vnímáte nějaké jiné projevy toho, že na soukromé lékaře dopadají finanční těžkosti?

V současné době pracujeme na základě úhradové vyhlášky pro rok 2009. Nemáme žádné zprávy, že by některá zdravotní pojišťovna nějakým způsobem krátila platby, nebo že by docházelo k opožďování těchto plateb. Nedostatek financí je tedy přibližně stejný, jako byl dříve, neregistrujeme jeho nárůst.

Registrujeme ale narůstající:

1) nespokojenost kolegů s tím, že byl vytvořen mediální tlak na lékaře, aby navýšili platy svým sestrám s tím, že jim  to bude kompensováno v platbách od zdravotních pojišťoven. Většina pojišťoven přitom zatím žádné peníze neposlala. Tito kolegové si stěžují na postupné narůstání "napětí" jejich finančních rozpočtů.

2) obavy soukromých lékařů z toho, že pokud začne systém zdravotního pojištění trpět větším finančním deficitem, než v jakém je dnes, budou zdravotní pojišťovny daleko důslednější v uplatňování regulačních srážek za předpis léků a tzv. indukované péče.

Sami se tedy snažíme jednáními se zdravotními pojišťovnami a ministerstvem zdravotnictví maximálně urychlit výplatu peněz určených pro stabilizaci počtu středního zdravotního personálu  a připravit takové podmínky, aby regulační srážky nemohly být likvidační a  - kde to jde - se netýkaly poctivě pracujících zdravotnická zařízení.

Iva Bezděková, www.tribune.cz

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…