Soukromí lékaři: můžeme se bránit vůči nemocnicím?
Privátní ambulantní specialisté hledají cesty, jak se právně bránit chystanému zrušení poplatků v krajských nemocnicích. „Obávám se odlivu pacientů do ambulantních traktů těchto nemocnic, které nám začnou přetahovat pacienty. Jak bude možné se bránit? Jaké právní normy budeme moci použít při podávání žalob?“ ptá čtenář MT, otolaryngolog z Opavy.
Na jeho dotaz odpovídá Zorjan Jojko, místopředseda Sdružení ambulantních specialistů.
Po konsultacích v radě SASu i s právníky, myslím, je třeba zatím vyčkat, jak bude situace přesně vypadat. Lze si totiž přestavit několik scénářů:
- Změna poplatků přijde zákonem
- Změna poplatků bude uplatněna jen některými kraji
- Změna poplatků bude uplatněna ve všech krajích a spontánně se k nevybírání, resp. sponzorování poplatků pacientům přidají ještě další - nekrajská, ale velká - zdravotnická zařízení (viz vyjádření některých ředitelů soukromých nemocnic v tisku v posledních dnech).
V případech 2) a 3) bude také záležet na přesné technice, jakým způsobem budou tento problém daná krajská zastupitelstva chtít řešit. Zda se jejich sponzoring bude týkat všech poplatků, nebo jen části. Pokaždé bude třeba reagovat různě a různě rychle.
Rada SAS situaci monitoruje a vymýšlíme v alternativách, co poradit kolegům. Registrovali jsme vyjádření Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, se kterým jsme v této věci písemně komunikovali již letos na jaře.
Zatím ale - k dnešnímu dni - je těch dat, aby bylo možné rady zveřejnit nějakou závaznou radu, velmi málo.
Věříme, že budeme umět vymyslet kroky, jak pomoci většině ambulantních specialistů. Analýzami jsme však došli k závěru, že splní-li krajské úřady své sliby, vznikne skupina pacientů, která se bude snažit svou vysokou návštěvností v krajských zdravotnických zařízeních co nejdříve dosáhnout limitu 5 tisíc Kč a následně bude "vydělávat" při dalších návštěvách v těchto zařízeních.
Těmto pacientům budou totiž vypláceny poplatky a doplatky nad ten limit 5 tisíc Kč, ačkoli oni sami nic nevydají - zaplatí to za ně přeci KÚ. Tito pacienti jsou nejspíše pro ambulance klasických soukromých lékařů asi opravdu ztraceni. Otázkou je, zda toho litovat.
Jak řešíte tento problém Vy jako ambulantní specialisté?
Máte nějakou radu pro své kolegy?
Dotazy zasílejte na adresu bezdekova@tribune.cz.
Zdroj: