Soukromí lékaři hrozí protesty, když nedostanou také přidáno
Dopis má ČTK k dispozici. Resort by mohl příští rok dostat oproti letošku o deset miliard korun víc, celkem 230 miliard. Ministerstvo ani zdravotní pojišťovny podle zjištění ČTK ale neplánují, že by peníze navíc šly jen do nemocnic. O rozdělení peněz bude s nemocnicemi i lékaři ještě jednat.
Ministerstvo už téměř hotovou vyhlášku na příští rok nyní předělává podle nálezu Ústavního soudu, který tento týden odmítl regulace jako protiústavní. Soudcům vadí například to, že lékaři dostávají zaplaceno méně za péči, kterou poskytli nad dohodnutý objem.
"Dovolujeme si vás upozornit, že ambulantní sektor trpí významným finančním nedostatkem přinejmenším ve stejné míře jako lůžková zařízení," uvádí se v dopise. I ambulance se prý potýkají s nárůstem nákladů, přitom platby od pojišťoven stagnují, nebo dokonce klesly. Na rozdíl od nemocnic nemohou spoléhat na dotaci zřizovatele.
Koalice ambulantních specialistů žádá rovný přístup k péči v ambulancích i nemocnicích, je podle ní systémově správný a v EU obvyklý. "Naši pacienti nesmějí trpět nedostatkem péče jen kvůli tomu, že mají onemocnění řešitelné ambulantně," uvádí se v dopise. Koalice mluví za sdružení praktiků pro děti, dospělé, ambulantní specialisty, soukromé gynekology a za zubaře.
"Zástupci lékařů i nemocnic se budou moci vyjádřit k návrhu úhradové vyhlášky na příští rok v připomínkovém řízení," řekl ČTK legislativní náměstek Martin Plíšek a dodal, že plán na posílení příjmů nemocnic neznamená, že víc peněz nedostanou také ambulance.
Podle náměstkyně Heleny Rögnerové předá ministerstvo příští týden rámcové podmínky úhradové vyhlášky pro příští rok zdravotním pojišťovnám, aby je do 8. prosince zapracovaly do svých zdravotně pojistných plánů. Je to mezní termín, aby od ledna mohla vyhláška vstoupit v platnost. Úhradová vyhláška zohlední i zadání Ústavního soudu.
Zdravotnictví dostane více peněz už letos, ještě do konce roku to bude navíc 1,2 miliardy korun - v listopadu a prosinci ve dvou platbách za státní pojištěnce celkem 800 milionů korun, dalších 700 milionů je půjčka pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP), kterou už vláda schválila. Jedná se o další miliardě půjčky, VZP by ji potřebovala ještě do konce roku.
Rozdělení těchto peněz bude záviset i na ujednání poskytovatelů s pojišťovnami, platby se řídí ještě letošní vyhláškou. "O navýšení úhrad jednáme, část dáme především do lůžkové péče, ale také nezapomeneme na ambulantní péči," sdělil ČTK prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. K regulacím doplnil, že letos na jaře při doúčtování péče za loňský rok nedala Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, kterou řídí, ambulantním lékařům žádné regulace. Vývoj nákladů totiž nepřekročil dohodnutý sedmiprocentní nárůst, takže nebyl důvod lékaře regulovat.
Naďa Myslivcová
ČTK
Zdroj: ČTK