Přeskočit na obsah

Soukromí lékaři chtějí jednat o výši regulačního poplatku

Soukromí lékaři se zlobí, že ministerstvo zdravotnictví odkládá řešení problémů, které se týkají jejich každodenního života. Ministerstvo naopak tvrdí, že má o komunikaci zájem.

„Zástupci organizací zastupujících lékaře ambulantní složky jsou znepokojeni úrovní, na které s ní komunikuje ministerstvo zdravotnictví ČR. Jako zástupci Koalice soukromých lékařů se již více než měsíc nedočkali odpovědí na otázky zaslané v dopise ministrovi zdravotnictví,“ napsali v polovině října v tiskovém prohlášení.

Lékaři chtěli například vědět, zda bude MZ řešit asymetrické navýšení příjmů lůžkových zařízení oproti ambulancím primární péče.

Redakci Medical Tribune se nakonec podařilo odpovědi z MZ získat.  „Vzhledem k očekávané napjaté situaci ve finanční bilanci příštího roku může být tato problematika potenciálně řešena až v následujícím období,“ odpovědělo ministerstvo zdravotnictví.

S tímto tvrzením ale soukromí lékaři nesouhlasí. „Nikdy jsme v této souvislosti nepožadovali prostředky z veřejného zdravotního pojištění,“ reaguje na odpověď ministerstva zdravotnictví předseda  Sdružení soukromých gynekologů MUDr. Vladimír Dvořák. „Logické by bylo, kdyby byl regulační poplatek upraven i u ambulancí minimálně na 50 Kč, jak bylo zmiňováno i v médiích.“

Lékaři se dále ministerstva dotazovali, zda bude komunikovat s Koalicí soukromých lékařů, která sdružuje Českou stomatologickou komoru, SPL ČR, SPLDD ČR, SSG ČR a SAS ČR a zastupuje tak nepřímo 20 tisíc lékařů. Tato koalice by se ráda účastnila projednávání problematiky ohledně ambulantních zdravotních zařízení.

Samozřejmě že budeme komunikovat, MZ ČR vítá možnost konzultací se zástupci zastupujícími tak velkou část poskytovatelů zdravotní péče,“ vzkazuje lékařům tiskové oddělení ministerstva zdravotnictví.

Taková odpověď připadá lékařům mimo realitu.  „O existenci Koalice ví již ministr prakticky tři měsíce a k žádné komunikaci, krom setkání krátce po uvedení ministra do funkce, nedošlo, zatímco s jinými subjekty čile komunikuje,“ uvedl pro Medical Tribune předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost (SPL DD) MUDr. Pavel Neugebauer a dodal:

„Uvedený zájem nekoresponduje se skutečností.  Další trhlinu pak ono vyjádření dostává v podobě legislativních aktivit. Nevíme z jakého důvodu právě ony čtyři organizace nebyly zařazeny do připomínkového řízení k návrhu novely zákona 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění, ačkoliv případný dopad této novely na ambulantní zařízení je neoddiskutovatelně značný. Takže suma sumárum se odpovědi na naše otázky ze strany MZ ČR poněkud rozcházejí s realitou. To nepovažuji za dobrou zprávu pro příští období,“ uzavřel předseda SPL DD.

S touto odpovědí souhlasí také předseda Sdružení ambulantních specialistů, MUDr. Zorjan Jojko.  „Odpovědi ministerstva by bylo možné vzít bez výhrad, pokud  bychom je dostali  během srpna a následně bychom pak registrovali  nějaké na ně navazující kroky a to buď po linii komunikace s Koalicí soukromých lékařů nebo v rámci Rady poskytovatelů.

Za největší problém ale ve shodě s MUDr. Neugebauerem pokládám to, že MZ  v rozporu s příslušnými ustanoveními zákona 20/1966 Sb. nekomunikuje s žádným ze zmíněných sdružení v rámci přípravy např. novely zákona 48/97 Sb,“ poznamenává Jojko.

Všechny otázky soukromých lékařů a odpovědi MZ najdete v článku
MZ slibuje lékařům spolupráci.

(ivb), www.tribune.cz

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…