Přeskočit na obsah

Soukromí lékaři čekají letos nižší příjmy

Redakce Medical Tribune oslovila s těmito dotazy předsedu Sdružení ambulantních specialistů MUDr. Zorjana Jojka.

„Musím přiznat, že to, že se v souvislosti s nedostatkem peněz  neustále hovoří jen o nemocnicích, v nás - tím myslím sebe a kolegy z Rady SASu -  vzbuzuje spíše obavy."

"Ne, že bychom chtěli  finanční problémy lékařů z lůžkových zařízení jakkoli zlehčovat. Máme za nezpochybnitelný fakt, že hlavně mladí kolegové jsou tam placeni kriticky málo, za znervózňující považujeme ale to, že vláda od jara 2011 celý problém řeší jen  tak, že do systému nic nepřidává, naopak z něj více bere (např. navýšením DPH) a v rámci toho zbytku  mění poměr finančních toků od ambulancí směrem k nemocnicím,“ poznamenává Jojko a dodává:

„Máme vážnou obavu, že bude-li tento trend pokračovat, začnou mít tyto kroky za důsledek nejdříve omezení rozsahu a kvality ambulantní péče a pak i zcela  zbytečné prodražení systému jako celku. Kolegové zvláště z technicky a materiálově náročných oborů totiž  přestanou být schopni za daný finanční objem odvádět dosavadní objem výkonů, což povede k tlaku přesunout péči o pacienty, kteří by dříve byly zvládnutelní ambulantně, do nemocnic, kde je ale péče  v rámci doprovodných (provozních) nákladů  vždy dražší."

"Pokud si  vedení MZ toto včas neuvědomí a bude v jím započatém trendu pokračovat, vyvolá samo další finanční nedostatek a další nespokojenost pak už podstatně širší skupiny lékařů,“ upozorňuje předseda ambulantních specialistů.

Úhradová vyhláška – pokles příjmů až o 5 procent

Lékaře se soukromou praxí letos rozhodně nárůst finančních prostředků nečeká. Nominálně bylo ambulantním specialistům přidělen tento rok stejný objem peněz jako v roce 2010. Jejich příjmy tak oproti předchozímu období klesnou – veškeré vstupní náklady jsou totiž letos dražší (navýšení DPH, inflace, nárůst cen energií). Jen samotné navýšení DPH bude podle ambulantních specialistů znamenat až 2% nárůst jejich finanční zátěže proti roku 2011.

„Navíc jsou oproti loňsku o 5 procent tvrdším způsobem nastaveny regulace předpisu léků, zdravotnických prostředků, indukované péče´a zvlášť účtovaných prostředků a materiálu. Dopady těch regulací v současnosti odhadnout neumíme. Vezmeme-li ale nastavení úhrad za výkony, bude mít jen toto za důsledek nejspíše   cca 4-5% pokles příjmů proti roku 2011,“ domnívá se Jojko.

Současnými změnami jsou nejvíce zatíženy materiálově a technicky náročné obory – například chirurgie, ortopedie, ORL, gastroenterologie, pneumologie, kardiologie a další.

Očekávaná legislativa privátních lékařů

Tento rok očekávají lékaři velké množství legislativních změn, které by se měly dotknout jejich každodenní praxe. V současné době lékaři znají jen část z nich, protože některé vyhlášky ministerstva zdravotnictví, které jsou připravované v rámci nabytí účinnosti nových zákonů, zatím nemají svá definitivní znění.

„Musíme počítat s tím, že vedení MZ bude nadále občas ohlašovat změny, o kterých můžeme být dnes přesvědčeni, že již jsou diskusí zamítnuty. Tím myslím, např. gate-keeping, generickou preskripci,  rozšíření  kompetencí porodních asistentek na úkor gynekologů  atd. Musíme být trvale ve střehu,“ říká Zorjan Jojko.

Pro letošek budou přitom klíčové tři legislativní změny – přeregistrace existujících zdravotnických zařízení, jednání o kultivaci seznamu výkonů a změna pravidel pro věcné a technické i personální  vybavení ambulancí.

Přeregistraci považujeme za protiústavní

Vedení SAS v tuto chvíli jedná s ministerstvem zdravotnictví a krajskými úřady o tom, jakým způsobem proběhne tzv. přeregistrace již dříve existujících zdravotnických zařízení.

„Zde v poslední době začínáme žít v naději, že díky tlaku našemu i dalších lékařských organizací celá akce přinejmenším administrativně nebude pro zdravotnická zařízení až tak náročná, jak se původně zdálo. MZ již zpracovalo metodiku k této akci a valná většina vedení krajů se hlásí k tomu právě dle této metodiky postupovat. Na tomto místě bych ale rád poznamenal, že bez ohledu na to považujeme celou přeregistraci za zásah do dříve nabytých práv a jsme rádi, že je podaná proti ní ústavní stížnost,“ poznamenává Jojko.

Jednání o kultivaci seznamu výkonů

Dalším očekávaným legislativním krokem v životě soukromých lékařů je jednání o kultivaci seznamu výkonů.

„Registrovali jsme, že firma, která pro MZ připravovala první návrh kultivace, mnohé hlavně materiálové náklady vykrátila tak, že dotčené výkony by nebylo možné v nově nastavených parametrech vůbec provádět. Jsme rádi, že pracovní skupina, která se nyní zabývá projednáváním oponentury návrhu ze strany odborných společností, jedná velmi racionálně a věcně a že mnohé i evidentní chyby opravuje."

"Za znervózňující  ale považujeme, že se k tomuto jednání přihlásila jen menšina odborných společností. V současnosti tedy jednáme s MZ o tom, jakým jiným režimem by mohly být změny kódů racionalizovány, pokud některé odborné společnosti budou trvat na tom, že se jednání nechtějí zúčastnit.  Nechceme, aby vzniklo zbytečné ohrožení kteréhokoli oboru jen kvůli tomu, že jeho zástupci nerozumí významu této práce,“ vysvětluje Jojko.

Příprava návodů, „kuchařek“, seminářů pro kolegy

V rámci nových zákonů se k 1.4.2012 mají také změnit pravidla pro věcné a technické i personální vybavení ambulancí, pro vztah lékař-pacient, což se musí promítnout například do vedení zdravotnické dokumentace i do způsobu práce. Protože v rámci nově nastavených pokut se může v tomto případě neznalost velmi prodražit, pracuje vedení SAS na edukačních akcích pro jejich členy.

Iva Bezděková, www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…