Přeskočit na obsah

Soudy často zbavují nemocné lidi svéprávnosti, kritizuje ÚS

Ústavnímu soudu se podle České televize nelíbí, že soudy nižší instance často zbavují právní způsobilosti duševně či mentálně nemocné lidí. "Způsob, kterým jsou lidé zbavováni způsobilosti k právním úkonům, lze označit i přímo za systémové selhání české justice," řekl ČT mluvčí Ústavního soudu Michal Spáčil. ČT uvedla, že záležitost se týká zhruba 23.000 lidí, kteří se teď ve všem musejí spoléhat na opatrovníky, ačkoliv by si řadu věcí mohli obstarat sami.

"Člověk si nemůže sám nakoupit, nemůže si koupit lístek, nemůže si sám zařídit holiče, nemůže si zařídit služby, nemůže dát souhlas k léčbě. V podstatě jakoby je vyloučen z běžného života," popsal ČT situaci zmíněných lidí advokát David Záhumenský.

Hlavní problém je v tom, že mnozí soudci zbavují svéprávnosti i lidi, u nichž by stačilo, kdyby ji jen omezili - třeba tak, že by tito lidé nesměli bez opatrovníka nakládat s nemovitostmi nebo vysokými částkami peněz. Běžné věci by si ale zařídili sami. Loni bylo svéprávnosti zbaveno 23.283 lidí, omezena byla 3893 lidem. "Existuje obrovský neproporcionální nepoměr mezi těmito dvěma složkami," řekl mluvčí Spáčil.

Podle odborníků pochází tento dluh vůči handicapovaným lidem z minulého režimu, uvedla ČT. "Souvisí to se stylem práce, který v těchto věcech za minulé doby trval a od kterého se teprve zvolna odpoutáváme tím, že je kladen větší důraz na práva každého jednotlivce," řekl ČT soudce Kryštof Janek.

Někteří soudci si podle ČT také ulehčují práci tím, že rozhodují jen na základě jednoho znaleckého posudku a nepřihlížejí k jiným okolnostem. Podle soudce Janka se nicméně soudy otázkám zbavování svéprávnosti věnují pečlivěji než dříve - pořádají různá školení a semináře pro soudce.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…