Soud zrušil i další výpověď bývalému primáři nemocnice v Chrudimi
Spor se táhne od roku 2010, kdy lékař dostal první výpověď, kterou soud později označil za neplatnou. Nemocnici spor stál už několik milionů korun. Podle předsedy senátu Lukáše Páchy nebylo druhé rozvázání pracovního poměru náležitě odůvodněné.
"Text výpovědi obsahuje ujednání nebo sdělení o tom, že podle organizační změny se stal žalobce nadbytečným, a proto s ním byl skončen pracovní poměr. To je ale vymezení nedostatečné," uvedl Pácha. Podle něj nemocnice pouze ocitovala pasáž zákoníku práce bez jakéhokoliv skutkového vymezení. To by zabránilo případnému pozdějšímu měnění důvodu výpovědi. Nemocnice musí Liškovi také zaplatit náhradu odvolacího řízení 4356 korun.
Soud se nezabýval otázkou, zda vlastní výpověď byla, či nebyla věcně oprávněná. "Lidově řečeno, pokud by byla správně popsána, zda by obstála, či nikoliv," uvedl Pácha. Nemocnice může ještě podat dovolání k Nejvyššímu soudu.
Liška dostal první výpověď v březnu 2010. Vedení nemocnice tehdy ustoupilo některým lékařům a zdravotním sestrám, kteří se proti primáři vzbouřili. Kvůli nespokojenosti s ním podali hromadnou výpověď a další setrvání na oddělení podmínili jeho odchodem. Soud však opakovaně konstatoval, že výpověď byla neplatná, a Liškovi přiřknul jako ušlou mzdu 41 platů a úroky. Ještě před pravomocným rozhodnutím soudu dala nemocnice v říjnu 2013 lékaři výpověď podruhé, a to pro nadbytečnost. Argumentovala mimo jiné tím, že už přijala jiného primáře. S tím se však Liška, který nyní pracuje na gynekologicko-porodnickém oddělení kolínské nemocnice, nesmířil a výpověď napadl soudní žalobou.
Liška nedávno novinářům řekl, že mu nemocnice po konečném zrušení první výpovědi vyplatila 5,1 milionu korun, z čehož musel odvést solidární daň asi 350.000 Kč. Současné nároky vyčíslil na 5,4 milionu korun. Stále také požaduje návrat na původní pozici primáře. Pokud by se s nemocnicí nedohodl, musel by spor vyřešit opět soud.
Zdroj: ČTK