Soud zprostil obžaloby bývalého primáře rakovnické nemocnice
Okresní soud v Rakovníku zprostil viny bývalého náměstka a primáře rakovnické nemocnice Tomáše Semerádta, který čelil žalobě kvůli údajnému porušování povinností při správě cizího majetku. Podle soudce Marcela Lehečky nebyl v tomto stíhání, které bylo zahájeno na základě anonymního udání, zjištěn přímý úmysl poškodit nemocnici.
"Druhou věcí je, zda nemocnice vybrala to nejlepší řešení výskytu hlodavců a členovců ve svých prostorách," uvedl soudce. Státní zástupkyně se hned na místě proti rozsudku odvolala ke krajskému soudu v Praze.
Trestného činu se bývalý primář podle obžaloby dopustil v roce 2004, když potvrdil faktury pro firmu de Wolf v hodnotě téměř 200.000 korun za práce související s plánovanou deratizací. Práce však podle obžaloby nebyly provedeny v tak velkém rozsahu, kolik za ně bylo zaplaceno.
Obžalovaný, který v současné době pracuje jako přednosta gynekologicko-porodnického oddělení v Brandýse nad Labem, uvedl, že neměl důvod pochybovat o provedené práci.
Obhájce, který se ohradil proti nepřesnostem v závěrečné řeči státní zástupkyně, upozornil, ke spáchání skutku primáři chyběl motiv. Během líčení nebylo prokázáno, že by měl Semerádt z celé záležitosti nějaký prospěch. V případě prokázání viny mu hrozil peněžitý trest nebo až jeden rok vězení.
Většina z vyslechnutých svědků, současných i bývalých pracovníků rakovnické nemocnice v předchozích líčeních vypověděla, že nezaznamenala pokládání návnad ani jinou činnost deratizátorů ve zdravotnickém zařízení.
Semerádt, který jakékoliv pochybení odmítá, ještě čelí obvinění z podvodu. Podle obžaloby nabízel na gynekologickém oddělení nadstandardní operační zákroky za úhradu, i když tyto zákroky hradily pojišťovny. Získanými financemi vylepšoval rozpočet nemocnice. Případ policie předala státnímu zástupci, nemocnice již neoprávněně získané peníze ženám vrátila.
Semerádt není jediným bývalým členem vedení rakovnické nemocnice, který čelí trestnímu stíhání. Bývalý ředitel Michal Stehlík byl letos odsouzen za pojistný podvod. Jeho případ krajský soud vrátil do Rakovníka k novému projednání. Soud se koná ve středu.
Novým majitelem rakovnické nemocnice je od 1. července plzeňská společnost Privamed Healthia. Její jednatel Jaromír Bureš, který nyní vede Nemocnici Rakovník, uvedl, že jedním z hlavních cílů společnosti je vylepšit mediální obraz nemocnice a urovnat narušené vztahy mezi jejími pracovníky. Jedním z prvních kroků, které společnost udělala, bylo zrušení funkce ředitele Stehlíka. Nově zřízené funkce šéflékaře se ujal Oldřich Kronich, který je nadřízen všem lékařům a primářům.
Zdroj: ČTK