Přeskočit na obsah

Soud zamítl část žaloby Königsmarkové, nárok je promlčený

Zbytkem žaloby, kde žena požaduje milion korun za ušlý zisk, se bude soud dále zabývat. Prezidentka Unie porodních asistentek čelila stíhání kvůli domácímu porodu, při kterém zemřelo dítě, po zásahu ústavních soudců byla před dvěma roky zproštěna viny. Dnešní rozsudek je nepravomocný, a lze se proti němu odvolat.

Königsmarková původně požadovala po ministerstvu spravedlnosti 6,5 milionu korun. Pět milionů chtěla jako nemajetkovou újmu kvůli negativní medializaci, její nárok ale dnes soudkyně Šárka Henzlová zamítla jako promlčený. "Nárok žalobkyně je promlčený po šesti měsících ode dne, kdy se dozvěděla o zprošťujícím rozsudku, což bylo v dubnu 2014," uvedla soudkyně. Königsmarková přitom podala žalobu až loni v květnu. Podle advokáta ženy Richarda Hořejšího by se ale měla lhůta počítat až od doby, kdy Nejvyšší soud zamítl dovolání státního zástupce - tedy od konce roku 2014.

Soud se bude nadále zabývat požadavkem Königsmarkové na jeden milion korun, které chce za ušlý zisk, právní zastoupení a ztrátu na starobním důchodu. "Paní Königsmarková nebyla schopná po několik let vykonávat svou profesní činnost, tím pádem přišla o příjmy," řekl novinářům Hořejší. Soudkyně dnes řekla, že ohledně nároku musí zadat znalecký posudek, jednání proto odročila.

Mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Ondřej Kuropata je s rozhodnutím soudu spokojen. "Soud nám dal za pravdu v části žaloby, teď je potřeba vyčkat na konečné rozhodnutí soudu. I zbylé nároky protistrany odmítáme," řekl. Podle něj nejsou provázané s postupem státu.

Ministerstvo ženě v minulosti přiznalo 94.000 korun za právníky a znalecký posudek. Königsmarková byla stíhána kvůli smrti dítěte při domácím porodu v roce 2009. Obžaloba tvrdila, že se prý dostatečně neinformovala o předchozích porodech rodičky a poté přehlížela problémy, které rodička měla, a neposlala ji do nemocnice. Když se dítě začalo dusit, neprovedla podle obžaloby řádnou resuscitaci.

Porodní asistentka původně dostala dvouletý podmíněný trest a pětiletý zákaz činnosti. Navíc měla zdravotní pojišťovně zaplatit 2,7 milionu korun. Ústavní soud však měl pochybnosti o vině a vrátil věc k novému projednání, po němž byla Königsmarková osvobozena. Trestní kauza definitivně skončila na sklonku roku 2014, kdy Nejvyšší soud zamítl dovolání, které v neprospěch ženy podal nejvyšší státní zástupce.

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…