Přeskočit na obsah

Soud v Táboře potrestal ženu, jež pěstovala konopí jako lék

Okresní soud v Táboře potrestal podmíněným trestem za výrobu drog jednapadesátiletou překladatelku Libuši Bryndovou, která pěstovala konopí jako lék na svoje artritické a astmatické obtíže. Soud neodsoudil ženu za výrobu konopných mastí, ale za to, že konopnou drť inhalovala. Podle soudu ji tak zneužila k toxikomanii. Obhajoba ale argumentovala tím, že hodnota psychotropních látek v rostlinách byla pro využití k toxikomanii příliš nízká. Proti rozsudku se obhájkyně na místě odvolala.

Soud ženě uložil trest dva měsíce s podmíněným odkladem na jeden rok. Za nedovolenou výrobu a držení omamných a psychotropních látek a jedů jí hrozilo až pět let vězení. Za pěstitele konopí pro léčebné účely se začátkem roku postavil Nejvyšší soud, a táborský soud ji proto neodsoudil za použití rostlin pro léčebné účely. Argument Bryndové, že jí i kouření drti pomáhalo na astma, soud neuznal. "Když si uvědomím, že se mi špatně dýchá, a v tom okamžiku si zakouřím konopí, otevřou se mi plíce, můžu normálně fungovat a nedostanu astmatický záchvat," řekla novinářům Bryndová.

Konopná drť, kterou policie zabavila, již Bryndová zpět nezíská. Soud ale rozhodl, že jí policie vrátí konopné masti. Podle Bryndové už ale budou stejně znehodnocené. Obhajoba tvrdí, že konopí obsahovalo jen zlomek THC běžný u prodávané drogy. "Trestný čin toxikomanie s rostlinami, která paní Bryndová pěstovala, není technický možný," podotkla obhájkyně Klára Veselá-Samková.

Soudního líčení se zúčastnila i místopředsedkyně Strany zelených Dana Kuchtová, která považuje Bryndovou za obětavého člověka, která rozdávala masti nemocným lidem. "Lidská práva musíme chránit nejen v Tibetu, ale i v Čechách, pokud tady k takovému absurdnímu obvinění dojde," řekla ČTK. Za nesmyslné považuje trestní stíhají také Hana Gabrielová ze sdružení Konopa. "Přijde mi to jako mrhání času, energií, papírem k tomu, aby se žaloval někdo, kdo je nemocný a pomáhá mu bylinka," vysvětlila.

Trestní stíhání odstartoval televizní pořad, kde Bryndová vystupovala jako pěstitelka konopí. Podle obžaloby žena loni a předloni vypěstovala na svém pozemku ve Zlukově na Táborsku nejméně 29 rostlin konopí. A hodnota psychotropní látky v rostlinách překračovala povolenou hodnotu 0,3 procenta. Celkem vypěstované konopí obsahovalo přes 26 gramů účinné látky. Policie přitom údajně nezjistila zneužití marihuany k toxikománii, zabavila jen rostlinnou drť a konopnou mast.

Bryndová se také podle obžaloby k trestné činnosti přiznala. Uvedla, že cíleně pěstuje konopí, které používá ve formě konopného másla, koupelí a mastí. Podle obhájkyně Kláry Veselé Samkové jsou kriminalizováni jen drobní pěstitelé marihuany, kteří ji využívají k léčbě, a policie tak maskuje neschopnost odkrýt nelegální obchod v hromadných velkopěstírnách.

Nejvyšší soud se začátkem roku postavil za pěstitele konopí, kteří rostlinu, z níž lze mimo jiné vyrobit drogu marihuanu, používají k léčení svých chorob. Soudci vrátili k novému projednání případ ženy z Nymburska, na jejíž zahradě policisté při dvou raziích našli nejdříve 58 a poté 12 rostlin konopí. Tvrdila, že výtažky z rostliny užívá k léčení chodidel a žaludečního vředu.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…