Přeskočit na obsah

Soud potvrdil pokutu milion korun pro ministerstvo zdravotnictví

Proti pokutě MZ podalo žalobu, Krajský soud v Brně ji ale v úterý zamítl. ČTK to zjistila z webu soudu. O případném podání kasační stížnosti rozhodne ministerstvo, až obdrží písemné vyhotovení rozsudku.

Ministerstvo nedodrželo zákon při stanovení lhůty pro doručení žádostí o poskytnutí zadávací dokumentace. "Tímto postupem se dopustilo podstatného ovlivnění výběru nejvhodnější nabídky," uvedl už dříve k případu předseda ÚOHS Petr Rafaj.

"Jakmile bude rozsudek Krajského soudu v Brně doručen, ministerstvo si jej prostuduje a rozhodne, bude-li se proti rozhodnutí soudu bránit prostřednictvím kasační stížnosti podané k Nejvyššímu správnímu soudu. S ohledem na nutnost ochrany státního majetku je využití tohoto prostředku právní ochrany velmi pravděpodobné," uvedl na mluvčí ministerstva Ladislav Šticha.

Zadavatel nejprve stanovil lhůtu v oznámení o zakázce ze 16. května 2008 do 30. června 2008. Posléze však 19. června téhož roku uveřejnil opravné oznámení, v němž měl lhůtu prodloužit, nicméně ji zkrátil na 14. června.

"Vypršela tedy ještě před samotným zveřejněním opravného oznámení. Potenciální uchazeči o zakázku tak nemohli o dokumentaci vůbec žádat, přestože následně ji ministerstvo některým uchazečům zaslalo," uvedl Rafaj. Podle úřadu tím zadavatel nedodržel zásadu transparentnosti a zákazu diskriminace. Uchazeči, kteří o dokumentaci zažádali ještě podle řádného oznámení, byli zjevně zvýhodněni.

Skutečnost, že některým uchazečům byla dokumentace poskytnuta i po faktickém uplynutí lhůty, nemění nic na závěru, že jednání zadavatele mohlo diskriminovat potenciální dodavatele, a mohlo tedy podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…