Soud může zvýšit odškodné za úrazy bez ohledu na vyjádření lékaře
¨. ČTK to ve středu řekl jeho mluvčí Petr Knötig.
Případ se týkal pětačtyřicetileté ženy z Prahy, která utrpěla úraz páteře. Obvodní soud Praha 2 dal ženě za pravdu, že jí náleží vyšší odškodnění za ztížení společenského uplatnění, než jí vypočítala a uhradila pojišťovna. Ta jí zaplatila 42.000 korun podle bodového ohodnocení lékařem.
Žena ale žádala 400.000 korun, protože po návratu do života již nemohla věnovat mnohým z důležitých aktivit. U obvodního soudu uspěla. Městský soud v Praze ale rozsudek zrušil.
Tvrdil, že odškodné stanovené lékařem je dostatečné. Odůvodňoval to tím, že jde jen o lehký stupeň postižení. Spis skončil u Nejvyššího soudu. Rozsudek městského soudu zrušil a kauzu mu vrátil k projednání i se svým právním názorem, podle něhož musí soud postupovat.
Rozhodnutí městského soudu vychází z již zastaralé právní praxe, vysvětlil mluvčí. Pokud lékař nezvýší bodové ohodnocení, znamená to pouze, že následky poškození zdraví nehodnotil jako zvlášť těžké.
Soudy však mají možnost zvýšit odškodné, protože následky zranění mohou postiženého vyřadit z mnoha činností, které ovlivňují jeho další život, dodal Knötig.
Rozhodnutí Nejvyššího soudu je právně závazné i pro ostatní soudy v zemi.
ČTK Vladimír Klepáč
Zdroj: ČTK