Přeskočit na obsah

Soud: Bendl se nemusí omlouvat Rathovi za své výroky

Hejtman Středočeského kraje a místopředseda ODS Petr Bendl se nemusí omlouvat bývalému ministru a nynějšímu poslanci Davidu Rathovi (ČSSD) ani mu platit 250.000 korun odškodného za své výroky na jeho adresu. Rozhodl o tom krajský soud v Praze. Soudce nedal za pravdu Rathově žalobě. Podle ní Bendl bývalého ministra poškodil tím, že v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce naznačil, že Rath tuneloval Českou lékařskou komoru (ČLK). Proti rozsudku se mohou obě strany odvolat.

"Považuji to za naprosto nespravedlivý rozsudek," řekl ČTK krátce po vynesení rozsudku Rathův advokát Jan Mach. Dodal, že odvolání zváží po domluvě se svým klientem.

Naopak obhájce Bendla byl spokojený. Podle něj měl velký podíl na rozsudku již jeden soudní spor obou politiků, který krajský soud projednával. V něm se naopak na straně žalovaného objevil exministr Rath, který údajně svými výroky zasáhl do osobnostních práv středočeského hejtmana. Spor po odvolání k pražskému vrchnímu soudu vyhrál Rath.

"Soud není s to odsoudit pana Bendla k omluvě ani k placení odškodného, a to i s ohledem na výsledek předchozího sporu obou účastníků, doufám, že tento výsledek přispěje ke zklidnění vztahů mezi oběma pány a že už se podobných výroků vyvarují," řekl dnes soudce Vojtěch Cepl.

Žalující strana si rozhodnutí soudu ve svůj neprospěch vyslechla i přes dnešní výpovědi čtyř předvolaných svědků, kteří vypovídali v Rathův prospěch. Dva z nich byli členy představenstva a zbylí dva byli členy revizní komise ČLK. Podle nich se ani jeden z orgánů ČLK nikdy nezabýval nařčeními, že by Rath ekonomicky zneužil komoru, nebo že by ji dokonce tuneloval. Tato tvrzení se ale neshodovala s výpověďmi již dříve vyslechnutých svědků, kteří také pracovali v orgánech ČLK a nebyli Rathovými přívrženci.

Soudce své rozhodnutí odůvodnil tím, že výslechy svědků sice nepotvrdily výrok středočeského hejtmana, ale poukázaly na řadu nejasností v činnosti představenstva a revizní komise ČLK. Některé poměry v lékařské komoře dokonce označil za neprůhledné. Zmínil například, že Rathův advokát nevyvrátil některé svědecké výpovědi, že jeho klient ve funkci prezidenta ČLK vykazoval k proplacení ušlého zisku více hodin za práci, než ve skutečnosti činností pro ČLK strávil.

Krajský soud v Praze v souvislosti s tímto případem prověřil také policejní spis týkající se Rathovy bývalé blízké spolupracovnice Evy Klimovičové, která byla podezřelá, že neodevzdávala ČLK peníze z vydávání profesního časopisu Tempus Medicorum. Policie v souvislosti s tím prověřovala i Ratha, neprokázala ale žádný trestný čin a případ odložila.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…