Přeskočit na obsah

Soud asi znovu projedná případ údajných chyb lékaře při porodu

Městský soud v Praze ve středu v neveřejném zasedání rozhodoval o odvolání lékaře z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Daniela Brandejse, který podle žalobce v srpnu 2009 chyboval při porodu. Za to mu Obvodní soud pro Prahu 10 uložil v lednu osmiměsíční trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu dvou let.

Mluvčí soudu Martina Lhotáková dnes ČTK řekla, že výsledek zatím není možné zveřejnit, protože nebyl doručen účastníkům řízení. Projednání v neveřejném zasedání zpravidla znamená, že odvolací soud rozsudek ruší a kauzu vrací k novému projednání.

Podle prvoinstančního soudu se Brandejs provinil tím, že jako lékař při vedení porodu nereagoval na záznamy měřící ozvy plodu, jejichž výsledky mezi 10:28 a 10:46 naznačovaly komplikace. Dítě nakonec ve 13:15 vytáhla kleštěmi jiná lékařka.

Muž byl nepravomocně potrestán za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Kromě podmíněného trestu mu soud uložil také dvouletý zákaz činnosti v gynekologicko-porodnickém oboru.

Novorozenec porod sice přežil, ale má poškozený mozek i další orgány. Vyžaduje nepřetržitou péči a rodiče ho krmí břišní sondou. Podle soudního znalce byl porod natolik komplikovaný, že měl skončit císařským řezem. Matce to však prý nebylo nabídnuto.

Podle nepravomocného verdiktu měl Brandejs, který měl v době porodu pouze roční praxi a neměl k samostatnému jednání potřebnou atestaci, včas zajistit příchod atestovaného lékaře. "Obžalovaný tady není viněn z toho, že neprovedl zákrok k odstranění těžkého následku," uvedl v lednu soudce.

"Nemocnice se za své jednání neomluvila, ačkoliv se ukazuje, že k pochybení došlo v důsledku špatné organizace práce. Např. primář oddělení, který odrodil před porodem za peníze jinou rodičku, nebyl v době, kdy počaly komplikace s porodem, přítomen na oddělení, ačkoli měl službu,” uvedl již dříve advokát poškozené rodiny Antonín Tunkl.

Státní zástupce však v lednu po jednání uvedla, že trestní odpovědnost dalších lidí při posuzování případu neshledala.

Aby se případ neopakoval, nemocnice loni zřídila rizikovou poradnu, do které jsou zařazovány všechny těhotné ženy, které budou vykazovat jakoukoliv odchylku od optimálního předporodního stavu. Byly zavedeny vstupní prohlídky pro všechny těhotné ženy prováděné zkušeným lékařem.

Nemocnice také posílila tým porodníků, aby byl na pracovišti k dispozici lékař se zkušenostmi i v době souběhu více komplikovaných porodů. Všechny komplikované případy začala nemocnice vyhodnocovat.

Rodiče malého Vojtíška podali žalobu na FN Královské Vinohrady a požadují 18 milionů korun. Nárok uplatňovali také v trestním řízení, byli však v plném rozsahu odkázáni na civilní řízení.

 

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…