Sokolovská nemocnice má nový diagnostický přístroj očních chorob
Oční oddělení sokolovské nemocnice má k dispozici nový moderní diagnostický přístroj. Metodou vyhodnocování odrazu světelných paprsků dokáže bezkontaktně a mimořádně přesně vykreslit zadní část sítnice oka a daleko přesněji než dosavadní diagnostické metody tak zjistit poruchy v oku i nejlepší způsob léčby, řekl při představení přístroje primář oddělení Pavel Studený.
Vyšetření optickou koherentní tomografií kombinovanou s laserovým skenováním trvá jen několik okamžiků a provádí se až na výjimky bez rozkapávání oči. Díky tomu pacient může okamžitě po vyšetření odejít a klidně i řídit auto. Přístroj během několika vteřin vytvoří detailní obrázky zadní stěny oka, zároveň i zobrazí jednotlivé vrstvy buněk i prostorovou mapu sledované oblasti. Rozlišovací schopnost je přitom větší než 10 mikrometrů.
"Vzhledem k prestiži našeho zařízení k nám jezdí pacienti nejen z Karlovarského kraje, ale i Ústeckého nebo na druhé straně z Tachovska. Ročně tak může tento přístroj pomoci vyšetřit řádově stovky pacientů," uvedl Studený.
Podobné přístroje jsou v Česku jen čtyři, jeden z nich nově právě v Sokolově. "Zakoupit jsme ho mohli díky daru města Sokolov ve výši dvou milionů korun," uvedla ředitelka nemocnice Věra Procházková. Přestože hlavně na soukromých klinikách, které stejný přístroj vlastní, se za podobné vyšetření platí i několik tisíc korun, díky tomu, že nemocnice přístroj získala za peníze města, bude vyšetření bezplatné.
Ačkoli starosta Karel Jakobec neslíbil pro příští rok další podobně vysoké dotace, jak řekl, zastupitelstvo o tom bude určitě jednat. Zatím město Sokolově přispívá nemocnici pravidelně.
Oční oddělení dnes zároveň zahájilo v Sokolově už čtvrtý ročník kataraktové školy, v níž se oční lékaři z celé země učí na zvířecích orgánech chirurgické léčbě šedého zákalu. Letos kurzem, který vede primář Studený, projde asi 30 lékařů.
Zdroj: ČTK