Přeskočit na obsah

Sociální partneři nesouhlasí s návrhem přeměny pojišťoven

Odboráři a zástupci zaměstnavatelů nesouhlasí s přeměnou zdravotních pojišťoven na akciové společnosti, jak ji navrhuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Jeho argumenty označili sociální partneři za nekorektní a přišli s vlastním návrhem na transformaci pojišťoven. ČTK to sdělily zdravotnické odbory, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů a Unie zaměstnavatelských svazů ve společném stanovisku.

Julínek navrhuje, aby Všeobecnou zdravotní pojišťovnu vlastnil stát a ostatních osm pojišťoven soukromé subjekty. Z veřejnoprávních institucí by se pojišťovny změnily na akciové společnosti. Měly by mít větší odpovědnost za zajištění péče a její dostupnost. Zhruba 85 procent svých výnosů by musely rozdělit pojištěncům. Ministerstvo tuto částku vypočítalo na každého klienta asi na 2500 korun.

Podle stínového ministra zdravotnictví ČSSD Davida Ratha hrozí vytunelování pojišťoven. Výhrady mají i menší vládní strany. Dnes o návrhu bude jednat koaliční expertní skupina, večer vedení koaličních stran. Podle odborářů a zaměstnavatelů Julínek situaci zkomplikoval tím, že prosazuje jedinou krajní možnost transformace. Zvolené řešení není podle nich v Evropě obvyklé.

"Navržené procesy budou v případě přijetí nevratné," uvedli zástupci odborů a zaměstnavatelů. Připomněli, že i kdyby jim například v budoucnu dal Ústavní soud za pravdu, narazila by případná změna na "nezcizitelnost soukromého vlastnictví" a hrozbu arbitráže.

Julínek uvedl, že veřejnoprávní systém zdravotních pojišťoven se neosvědčil. S tím sociální partneři nesouhlasí. Podle nich naopak přispěl k tomu, že česká péče je srovnatelná s péčí v bohatších zemích EU.

Sociální partneři přišli s vlastním návrhem na transformaci zdravotních pojišťoven. Jejich provozování by bylo možné jen se zvláštním povolením. Získat by je bylo možné po předložení stanov pojišťovny a společenské smlouvy o jejím založení. K žádosti by zakladatel doložil složení kauce ve výši minimálně základního kapitálu. Po vydání povolení by putovala do rezervního fondu. Do něj by šla i část zisku pojišťovny, která by u běžné akciové společnosti připadla akcionářům. Sociální partneři upravují ve svém návrhu i podobu dozorčí rady a dalších orgánů. "Zakladatelé mohou kdykoliv rozhodnout o změně právní formy zdravotní pojišťovny (pojišťovna podle návrhu sociálních partnerů) na akciovou společnost," dodali.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…