Přeskočit na obsah

Sněmovnu rozděluje návrh Ratha

Značně odlišné názory mají poslanci parlamentních stran na návrh ministra zdravotnictví Davida Ratha, aby jmenování a odvolávání šéfa Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) navrhovala sněmovně vláda, a ne rada pojišťovny tak, jako dosud. Pro jsou ČSSD a KSČM. Proti pak ODS a lidovci. O změně by mohla sněmovna hlasovat již na nadcházející schůzi. Sněmovna shodou okolností právě projednává novelu zákona o VZP, a to i s návrhy, aby stát získal větší vliv na jmenování a odvolávání ředitele VZP.

Premiér Jiří Paroubek dnes vyzval ředitelku VZP Jiřinu Musílkovou, aby kvůli špatným hospodářským výsledkům pojišťovny co nejrychleji rezignovala. Podle premiéra by tím urychlila finanční stabilizaci VZP, nad níž dnes ministr zdravotnictví David Rath vyhlásil nucenou správu.

Součástí novely zákona o VZP, kterou projednává sněmovna, je přitom i ustanovení, že v měsíci, kdy novela nabude účinnosti, skončí ve funkci nynější ředitelka VZP. Technicky je tedy možné, aby poslanci podali k projednávané předloze pozměňovací návrh, který navrhuje právě Rath. Sněmovna pak o něm musí hlasovat. Proti předloze přitom vystupuje pouze ODS.

Občanským demokratům se ale nelíbí ani dnešní návrh ministra Ratha. "Já si myslím, že to je špatně. Vláda se nechce smířit s tím, že je tady parlament, který má také mluvit do toho, jak bude rozdělena moc v ČR. Vláda si chce uzurpovat tuto moc sama pro sebe," řekla ČTK místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. Myslí si, že pokud bude šéfa VZP navrhovat vláda, tak si ho také vládní poslanci ve sněmovně prosadí.

Proti návrhu Ratha je i místopředseda koaliční KDU-ČSL Jan Kasal. "Režim, který navrhuje ministr Rath, se blíží režimu Pozemkového fondu, kdy se jmenuje pouze na návrh vlády. Já si myslím, že ten stávající systém zatím vyhovuje. Řešit aktuální situaci tím, že se změní zákon, mi nepřijde vhodné," řekl.

Pro změnu zákona by ale zvedli ruku sociální demokraté a komunisté. "Já se domnívám, že ty diskuse, které probíhaly dříve, vedly tímto směrem. VZP je samozřejmě instituce, která do značné míry patří spíše do exekutivního rámce, a domnívám se, že zde by měla být spíše vláda, která bude šéfa VZP navrhovat," řekl ČTK předseda poslanců ČSSD Michal Kraus. Otázkou ale podle něj je, zda bude sněmovna schopna do konce volebního období tento návrh přijmout.

"Já si myslím, že by to mělo šanci na přijetí, ale jde-li o tak specifickou a odbornou záležitost, tak bych byl radši, kdyby to navrhovala třeba vláda po konzultaci s pojišťovnou," řekl ČTK předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…