Přeskočit na obsah

Sněmovna udělala první krok ke zrušení poplatků za novorozence

Sněmovna udělala první krok ke zrušení poplatků za pobyt novorozenců v porodnici. Hlasovat o tom bude až příští týden, dnes ale poslanci příslušnou novelu propustili do další fáze projednávání. Od poplatků zákonodárci pravděpodobně osvobodí již touto novelou i dárce orgánů a lidi, kterým byla léčba soudně nařízena. Pokud předlohu po sněmovně schválí i Senát a podepíše ji prezident, mohla by nabýt účinnosti do konce července, odhadla v rozhovoru s novináři lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová.

Dohoda koalice, kterou šéfové vládních stran uzavřeli počátkem června, počítá s tím, že nynější novela se bude týkat jen výše uvedených skupin - novorozenců, dárců orgánů a lidí, jimž léčbu nařídil soud. Později, od ledna 2009 pak chtějí koaliční strany poplatků zbavit i děti do šesti let a u dětí do 15 let snížit pětitisícový limit na 3000 korun.

Opozice však volá po okamžitém zrušení všech poplatků, případně po tom, aby byly povinnosti platit zbaveny podstatně širší skupiny obyvatel, například všichni do 18 let a penzisté. Levice se to pokusí prosadit již v rámci nyní projednávané předlohy. Tím také otestuje, zda je koalice schopna naplnit svou úmluvu. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) ale doufá, že koalice bude hlasovat tak, jak se dohodla.

"My (KDU-ČSL) prostě budeme držet koaliční dohodu. Předpokládám, že stejné to bude i u ODS a Strany zelených," řekla novinářům Šojdrová. Ona ani někteří další lidovci a zelení se ale netají názorem, že do budoucna by chtěli od poplatků osvobodit i další lidi, třeba některé skupiny důchodců.

Pacienti v České republice od začátku roku platí 30 korun za návštěvu u praktického, ženského i zubního lékaře, klinického psychologa a logopeda. Za ošetření na pohotovosti musí vynaložit 90 korun. Platí se i v lékárnách, a to 30 korun za každou položku na receptu. Pobyt v nemocnici přijde na 60 korun denně.

Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že poplatky fungují, omezily například zbytečné návštěvy ordinací, výrazně se kvůli nim ušetřilo i na levných lécích a pětitisícový roční limit prý navíc ochrání ty skutečně potřebné. Kritici ale říkají, že pro některé nemajetné skupiny se naopak stávají bariérou v přístupu ke zdravotní péči. Opozice se zrušení poplatků domáhala i u Ústavního soudu, ale neuspěla.

Pokud jde o nynější novelu, sněmovně ji už v březnu předložila skupina zákonodárců v čele s Šojdrovou. Zatím se týká jen novorozenců, dárci orgánů a soudem nařízené léčby do ní ale zřejmě přibudou při nadcházejícím jednání. Poslanci dnes normu přikázali k projednání zdravotnímu výboru a lhůty zkrátili tak, aby bylo možné schvalovat ji už příští týden.

Lídři vládních stran nejprve trvali na tom, že koalice musí předložit svou společnou novelu. Nakonec ale souhlasili s tím, aby se "nosičem" prvních změn v poplatcích stala Šojdrové legislativní iniciativa. Původně se zdálo, že sněmovna by ji mohla schvalovat dnes, proti byl ale klub ČSSD. Socialisté takový postup vetovali právě proto, aby se pokusili již do této do novely dostat i další skupiny obyvatel, které by měly být podle nich od plateb osvobozeny.

Ačkoli o poplatky poslanci svedli v minulých měsících a týdnech několik slovních bitev, dnes své argumenty opakovali. Podle Soni Markové z KSČM se již "asociálnost" poplatků plně projevuje. "Lidé zanedbávají nemoci, uchylují se k samoléčitelství a neberou předepsané léky," uvedla.

Ministr Julínek (ODS) pak opozici rozčílil, když řekl, že je třeba podívat se také na to, na co vynakládají důchodci víc peněz než na zdraví. "Budete se divit, ale je to alkohol a tabák a jsou to i dovolené," prohlásil.

Opoziční zákonodárci mu pak tento výrok několikrát připomněli a vyčetli. Podle Zdeňka Škromacha je Julínkovo vyjádření "naprosto nepřijatelné a naprosto nepochopitelné" "Ale zřejmě přiměřené jeho vnímání světa, když říká, (že) je zvláštní, že snad důchodci jezdí na dovolenou, což je mu divné. Je mu podivné, že důchodce si dá také štamprličku nebo dvě deci vína nebo že si třeba zakouří cigaretu nebo viržinko," poznamenal.

Novela má za sebou první krok. Ve čtvrtek dopoledne se jí má zabývat zdravotní výbor. Také ještě ve čtvrtek by se k předloze měla vrátit dolní komora jako celek. V rámci druhého čtení by měli poslanci předkládat pozměňovací návrhy. Třetí a závěrečné čtení by mělo přijít na řadu příští týden, pravděpodobně ve středu.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…