Sněmovna rozhodne o odkladu zákonů
Poslanecká sněmovna by na své nadcházející schůzi měla rozhodnout o vládním návrhu, který o rok odkládá platnost nového zákoníku práce a nového systému nemocenské. Proti odkladu zákoníku se ale staví ČSSD a KSČM, které mohou zablokovat zrychlené projednání návrhu, a tím fakticky zajistit, že zákoník začne od příštího roku platit. O možném odložení nového systému nemocenské jsou sociální demokraté ochotni uvažovat.
Podle ministra práce Petra Nečase (ODS) obsahuje nový zákoník práce zhruba osm desítek chyb a možná je i v rozporu s ústavou. Zákoník prosadila levice i přes veto prezidenta republiky. Má nahradit 40 let starou normu. Zastánci nového kodexu tvrdí, že je moderní, umožní větší smluvní volnost a zajistí nezbytnou ochranu zaměstnanců. Podle kritiků sníží konkurenceschopnost firem a zvýší jejich náklady. Může tak přispět k růstu nezaměstnanosti.
Nemocenskou by podle nových pravidel měli pracovníkům v prvních dvou týdnech nemoci vyplácet zaměstnavatelé. Za to by jim měly klesnout odvody z 3,3 na 1,4 procenta. Státní rozpočet by tak ale přišel o několik miliard korun.
Vláda sněmovnu požádala o zrychlené projednání návrhu na odklad obou norem. V normálním režimu by totiž sněmovna zřejmě nestihla o odkladu rozhodnout do konce roku a zákoník práce i nový systém nemocenské by začaly platit. Zrychlené projednání ale není možné, pokud se proti němu postaví dva poslanecké kluby nebo alespoň 50 poslanců. ČSSD a KSČM mají ve sněmovně 100 hlasů.
Proti odsunu platnosti zákoníku se v minulých týdnech postavily odbory. Na protest proti němu svolaly demonstraci, kterou ale nakonec odvolaly. ČSSD a KSČM je totiž ujistili o tom, že odložení neschválí.
Poslanci ODS, KDU-ČSL a Strany zelených chtějí změn v zákoníku dosáhnout pomocí stížnosti k Ústavnímu soudu. Třiasedmdesát poslanců ve stížnosti zpochybnilo některá ustanovení zákoníku. Poslanci navrhují zrušit zhruba tři desítky paragrafů či jejich částí. Sociální demokraté připustili, že o některých úpravách zákoníku jsou ochotni s ODS jednat. Změnit by se podle nich mohla například ustanovení týkající se pohotovosti na pracovišti.
Schůze sněmovny, která má o vládním návrhu na odklad klíčové normy rozhodnout, začne v úterý 28. listopadu.
Zdroj: ČTK