Přeskočit na obsah

Sněmovna proti návrhu ČSSD zrušit poplatky, spor o ně ale trvá

Sněmovna zamítla návrh ČSSD na zrušení poplatků ve zdravotnictví. Diskuse o tom, zda a jaké poplatky odstranit, ale každopádně nekončí. Zrušení některých z nich požaduje i část koaličních poslanců. Koalice by měla tříměsíční fungování plateb vyhodnocovat v dubnu.

Vládnímu táboru se podařilo sociálnědemokratickou předlohu v těsném hlasování zamítnout i přesto, že lidovec Ludvík Hovorka podporoval její propuštění do další fáze jednání. S koalicí totiž hlasovali i dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka. Evžen Snítilý, rovněž bývalý člen ČSSD, byl naopak spolu se socialisty, KSČM a Hovorkou proti zamítnutí. Pro zamítnutí nehlasoval podle elektronického záznamu hlasování ani občanský demokrat Zdeněk Boháč.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) ještě před hlasováním vyjádřil přesvědčení, že návrh ČSSD na zrušení poplatků do druhého čtení nepostoupí. "Kdyby to prošlo, je to vážný koaliční problém a musí být okamžitě řešen," řekl. Podle něj není možné, aby koalice souhlasila s návrhem, "který s vaničkou vylévá i dítě".

Od ledna pacienti platí 30 korun za návštěvu lékaře, stejnou částku dají i za položku na receptu, 60 korun uhradí za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Platit by měli také po překročení ročního limitu ve výši 5000 korun, částky nad tento limit jim ale zdravotní pojišťovna vrátí. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) poplatky hájí, podle něj omezují plýtvání ve zdravotnictví a navíc díky nim získá stát přehled o výši spoluúčasti pacientů. O lidi, kteří před zavedením poplatků a limitu museli ročně doplácet mnohem víc než 5000 korun, se podle něj dosud nikdo nezajímal.

Opozice má jiný názor. Upozorňuje na to, že od ledna vzrostly i další náklady a zatěžovat lidi ještě poplatky ve zdravotnictví nelze. Podle levice jsou úhrady nehumánní, protisociální a navíc i protiústavní.

Výhrady k poplatkům však zaznívají i z koaličních řad. Nejen Hovorka, ale i někteří další vládní poslanci požadují v systému změny. Místopředsedkyně lidoveckých poslanců Michaela Šojdrová již spolu s několika dalšími lidovci a Melčákem a Pohankou předložila novelu, která má zrušit poplatky za pobyt novorozenců v nemocnici. Stáhnout ji chce až v případě, že koalice předloží jiný a lepší návrh.

V dnešní rozpravě opoziční poslanci mimo jiné uváděli, že poplatky neudělaly z pacientů "vážené klienty", jak zastánci úhrad tvrdili. "Zvoním. Po asi osmi minutách, kdy se kroutím jako paragraf, vyjde vysoká sestra kolem třicítky a místo otázky, co mi je, chce vlastně občanku, kartu pojišťovny a jestli mám 90 korun. Dám jí vše, ale zavře a nechá mě kroutit se dál venku," citoval stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath z dopisu, kde mu jeden pacient popsal pobyt na pohotovosti.

Sociálnědemokratická předloha měla zrušit všechny poplatky, Hovorka prohlásil, že osvobozeni by měli být například mladí do 18 let a také pro důchodce se podle něj musí najít nějaké řešení. "Existuje početná skupina důchodců, kterým po zaplacení ústavní péče zbývá často několik stovek korun, které často padnou na regulační poplatky u lékaře a doplatky za léky, takže jim mnohdy nezbude vůbec nic," řekl. Návrh ČSSD chtěl propustit do dalšího kola debaty, aby se mohlo jednat o úpravách nynějšího systému. Kvůli výhradám k poplatkům Hovorka jako jediný koaliční poslanec loni nepodpořil vládní reformu financí. Také on míní, že platby jsou protiústavní. Opozice se kvůli tomu domáhá jejich zrušení u Ústavního soudu.

Julínek ale před zrušením poplatků znovu varoval. "Zrušením poplatků se zruší evidence občanů a jejich spoluúčasti. To znamená, nedozvíme se doopravdy, jak je to s těmi důchodci. Nedozvíme se to," prohlásil. Teprve na základě těchto zjištění lze podle něj změnit úhradový systém či zvážit sociální kompenzace.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…