Sněmovna pro zrušení poplatků za novorozence, návrh posoudí Senát
Poplatky za pobyt novorozenců v porodnici budou s největší pravděpodobností brzy zrušeny. Novelu, která s tím počítá, sněmovna schválila hlasy 183 ze 188 přítomných. Od poplatků by měli být osvobozeni i dárci orgánů a lidé, kterým byla léčba soudně nařízena.
Nyní novelu posoudí Senát a pak prezident. Pokud ji podpoří, mohla by nabýt účinnosti do konce července, řekla ČTK lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová.
Opozice dnes neprosadila návrh, aby byli plateb zbaveni navíc i mladí do 18 let a lidé s příjmem nižším, než je dvojnásobek životního minima. ČSSD rovněž chtěla, aby neplatili ani invalidní důchodci a také starobní důchodci, kteří již nejsou zaměstnaní, a jsou tak odkázáni na starobní penzi.
Dohoda koalice z počátku června ale s takovým rozšířením novely, jaké navrhli socialisté, nepočítá. Předsedové ODS, KDU-ČSL a Strany zelených se zatím shodli jen na tom, že později, od ledna 2009, by měl parlament zbavit poplatků i děti do šesti let a u dětí do 15 let snížit pětitisícový limit na 3000 korun. Opozice chce ale víc, a její návrhy tak dnes otestovaly schopnost koalice "udržet" kompromis, na němž se koaliční lídři domluvili.
Dnes se to vládnímu táboru podařilo. Někteří poslanci zelených a lidovec Ludvík Hovorka ale dávají najevo, že do budoucna budou i oni navrhovat, aby byly od poplatků osvobozeny podstatně širší skupiny obyvatel.
Pacienti v České republice od začátku roku platí 30 korun za návštěvu u praktického, ženského i zubního lékaře, klinického psychologa a logopeda. Za ošetření na pohotovosti musí vynaložit 90 korun. Platí se i v lékárnách, a to 30 korun za každou položku na receptu. Pobyt v nemocnici přijde na 60 korun denně.
Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že poplatky fungují, omezily například zbytečné návštěvy ordinací, výrazně se kvůli nim ušetřilo i na levných lécích a pětitisícový roční limit prý navíc ochrání ty skutečně potřebné. Kritici ale říkají, že pro některé nemajetné skupiny se naopak stávají bariérou v přístupu ke zdravotní péči. Opozice se zrušení poplatků domáhala i u Ústavního soudu, ale neuspěla.
Novela, kterou poslanci schválili dnes, obsahuje také ustanovení, podle nějž by vůbec žádné poplatky neměli platit lidé umístění "k výkonu ústavní výchovy" v domovech pro postižené. Jde o rozšíření současné dikce zákona, která se týká jen chovanců dětských domovů a školských zařízení ústavní nebo ochranné výchovy. Další z bodů novely se týká pravomocí zdravotních pojišťoven. Mohly by pokutovat zdravotní zařízení, jež opakovaně vybrala poplatek v rozporu se zákonem. Mohly by také rozvázat smlouvy s těmi, která pokutu dostala opakovaně.
Šojdrová večer ČTK řekla, že ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) jí vyčítá, že do novely nenavrhla zapracovat i ustanovení o sankcích nemocnicím, které poplatky nevybírají, ačkoli by je vybírat měly. Poslankyně ale odmítá nařčení, že něco takového měla podle koaliční dohody udělat. "V tom komplexním pozměňovacím návrhu (k současné novele) to vůbec být nemělo," uvedla. Od Julínka prý očekává omluvu. Ustanovení, po kterém ministr volá, by měl podle ní sám navrhnout až v pozdější vládní novele.
Zdroj: ČTK