Přeskočit na obsah

Sněmovna přerušila jednání o budoucnosti neziskových nemocnic

ČSSD s normou nesouhlasí, požádala proto o pauzu na jednání poslaneckého klubu. Není jasné, kdy se komora k předloze vrátí. Dnes to ale kvůli pevně zařazeným bodům zřejmě nebude.

Návrh předložili poslanci ODS, TOP 09 a VV. Současná právní úprava obsahuje podle koalice mnoho právních vad, nejasností, je nepoužitelná a neúčinná.

Autory platného zákona o neziskových zdravotních zařízení jsou sociální demokraté. Kromě koalice jej v minulosti zpochybnil i Ústavní soud. Na podnět senátorů ODS v roce 2006 zrušil ustanovení, podle kterého museli zřizovatelé převést asi 140 nemocnic na neziskové.

Podle stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD) bylo smyslem zákona zřídit páteřní síť neziskových nemocnic. Jako hejtman Středočeského kraje už požádal o převod pěti nemocnic na takové zařízení. Ministerstvo to ale zamítlo. Podle Ratha je za rozhodnutím ministerstva a předložením zákona snaha koalice zprivatizovat české nemocnice.

"Jste jako slintající pes, který stojí před zavřenou spíží plnou buřtů, kýty a šunky, a ten pes kňučí, skáče na kliku a snaží se podlézt práh," řekl na adresu autorů návrhu Rath.

Proti tomu se ohradil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). "Zájmem současného ministerstva je vytvořit rozumný zákon o neziskových nemocnicích, jehož cílem bude odstranit síť státem řízených nemocnic a vytvořit z nich neziskové, které by měly svou samostatnost," řekl Heger.

Doplnil, že Rathova vize je založena na vzniku sítě nemocnic, které bude ovládat stát, budou muset nutně dostávat peníze od státu a budou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. "Ústavní soud uvedl, že není možné takto hospodařit s majetkem v různém vlastnictví," podotkl Heger.

Neziskové nemocnice mají podle zákona právo na uzavření smlouvy o poskytování a úhradě zdravotní péče se zdravotní pojišťovnou bez výběrového řízení a jsou osvobozeny od daně z příjmů. Podle některých politiků jsou tím zvýhodněna proti jiným.

ČSSD se už v minulém týdnu podařilo odložit projednávání zákona, který zvyšuje poplatky za pobyt v nemocnici a dává ministerstvu zdravotnictví možnost zavést v budoucnu připlácení za nadstandardní zdravotní péči. Jeho vyslání do druhého čtení však nakonec stejně nezabránila. Ani když spojí síly s KSČM, nemá dostatek hlasů k zamítnutí koaličních norem.

ČTK bns

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…