Přeskočit na obsah

Sněmovna podpořila zákony vládní reformy zdravotnictví

Nyní se bude normami zabývat výbor pro zdravotnictví, některé z nich asi čekají částečné změny.

Opozici se nelíbilo hlavně to, že vláda předložila návrhy před krátkou dobou a poslanci neměli čas na jejich prostudování. Aby byly přijaty včas, vládní poslanci podnítili svolání mimořádné schůze. Opoziční poslanci ale měli výhrady i k jednotlivým záležitostem v předlohách.

Zákon o zdravotních službách vymezuje podmínky poskytování péče a postavení státu, poskytovatelů péče a pacientů. Pacient se stane novým zákonem "rovnocenným účastníkem procesu poskytování zdravotních služeb". Získá například právo na veškeré informace o svém zdravotním stavu a o zdravotních službách, které mu mají být poskytnuty. V Národním registru poskytovatelů najde rovněž všechny údaje o poskytovatelích zdravotních služeb.

Opozice ale předloze vyčítala například to, že chaoticky mění pojmy a některé záležitosti mohou vést k plýtvání penězi.

Výtky k předloze ale má i vládní ODS. Vadí jí například to, že ustanovení se mají vztahovat jen na nově vzniklá zdravotnická zařízení, a bude chtít změnu, totiž aby byla platná všeobecně.

Návrh zákona o zdravotnické záchranné službě mimo jiné prodlužuje dobu příjezdu záchranářů k pacientovi o pět minut nejvýše na 20 minut. Předkladatelé ale - na rozdíl od opozice - tvrdí, že to dostupnost péče nezhorší. Záchranáři také budou mít zákonnou možnost vstupovat do cizích objektů a budou moci žádat pomoc od jiných lidí.

Předloha o speciálních zdravotních službách upravuje například umělé oplodnění, sterilizace žen, kastrace můžu a transsexualitu. Předloha rovněž zakazuje klonování lidí a stanoví podmínky pro ověřování nezavedených léčebných metod na lidech.

Podle související novely o zdravotním pojištění budou mít pojišťovny povinnost zajistit pacientům dostupnost hrazených služeb jak v místě, tak v čase. Klient také bude mít právo získat od pojišťovny údaje o tom, které hrazené služby mu byly poskytnuty. Předloha rovněž uvádí, že pacient má právo vybrat si variantu péče, pokud to bude nadstandard, bude jej muset zaplatit.

Výbor pro zdravotnictví bude mít na návrh ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) na projednání předloh 40 dní místo obvyklých 60. Ve druhém a závěrečném čtení by je mohla sněmovna projednávat na schůzi, která je předběžně plánována na konec srpna a začátek září.

ČTK mbc

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…