Sněmovna podpořila delší hrazené lázeňské pobyty
Opoziční TOP 09 a ODS vetovaly žádost vlády, aby poslanci rozhodli o novele zákona o veřejném zdravotním pojištěním zrychleně už v úvodním kole. Míří do zdravotnického výboru.
Děti by měly jezdit podle předlohy do lázní vždy alespoň na čtyři týdny. Pobyt, i opakovaný, by se jim prodloužil jen na základě posouzení zdravotního stavu.
Lázeňství dostávalo v předchozích letech ze zdravotního pojištění ročně téměř tři miliardy korun, výdaje postupně klesly až ke dvěma miliardám s tím, jak pobytů ubývalo. Změna mu má vrátit půlmiliardu korun ročně, o kterou přišlo omezující vyhláškou z roku 2012. Ústavní soud předpis zrušil, nechal ho platný jen do konce letošního roku.
"Návrh zákona je na úrovni nejlepšího možného řešení," uvedla zpravodajka Soňa Marková (KSČM). Šéf zdravotnického výboru Rostislav Vyzula (ANO) soudí, že předloha by mohla být schválena tak, aby pacienti nebyli poškozeni.
Pobyt na 28 dní a více by měly pojišťovny podle dřívějších informací hradit dospělým s vybranými nemocemi oběhového, dýchacího a pohybového ústrojí, duševními poruchami a kožními či gynekologickými nemocemi. Některá onemocnění, kde si dosud musejí pacienti hradit pobyt a stravu, budou přeřazena do komplexní péče a pojišťovny uhradí vše.
Při těžkých závažných nemocech by léčba na návrh lékaře lázní a po schválení revizním lékařem zdravotní pojišťovny trvala po dobu nutnou k vyléčení, nebylo by už časové omezení. Týká se to dospělých i dětí. Změnit se mají i některá kritéria pro poskytování péče, pacienti ohrožení nemocí z povolání se dostanou do lázní dříve, což by mělo přispět k tomu, že si déle udrží dobré zdraví.
Zpřesnit se mají některá ustanovení tak, aby nebylo pochyb o nárocích pacienta. Například frekvence pobytů pacientů s astmatem se upraví tak, aby doba léčení nezasahovala do pylové sezóny, kdy pro řadu z nich je pobyt v lázních nevhodný.
ČTK
Zdroj: ČTK