Sněmovna dostane v září novelu zásadně měnící vzdělávání sester
Sestrám by podle návrhu stačila střední zdravotnická škola a rok vyšší odborné školy, nepotřebovaly by už vysokou školu jako dosud. Zrušit se má kreditní systém, který podle ministra byl jen dobrým byznysem pro pořadatele kurzů, kdy znalosti účastníků nikdo neověřoval.
"Jsme si vědomi potřeby získávání nového zdravotnického personálu a také udržení stávajícího. Cílem našeho návrhu je proto umožnit stabilizaci systému kvalifikačního vzdělávání při zachování jeho kvality tak, aby se absolventi mohli co nejdříve zapojit do praxe," uvedl ministr.
V letech 2010 až 2015 ubylo v českých nemocnicích téměř 1300 sester a dalšího ošetřovatelského personálu, trend poklesu stále pokračuje. Novelu o vzdělávání sester označil Němeček spolu s novelou o vzdělávání lékařů za klíčové normy, obě jsou nyní ve Sněmovně. Ministr připomněl, že současně se změnami ve vzdělávání se bude zlepšovat i platové ohodnocení sester.
V předchozích dvou letech stouply sestrám tarifní platy dvakrát po pěti procentech, pro příští rok je schválen nárůst o deset procent a vláda rovněž souhlasila se záměrem, aby platy rostly o deset procent tři roky po sobě.
Model 4+1 má nahradit dosavadní systém, kdy sestra musí po střední škole projít ještě tříletým bakalářským studiem. Povinnost zdravotních sester mít vysokou školu má zrušit novela zákona o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání.
Němeček očekává, že Sněmovnou norma projde, na její přípravě se podílely všechny koaliční strany. Obává se ale, že ve finiši se "spustí dělostřelecká palba" těch, kteří přijdou o dosavadní byznys. Například kreditní systém přináší firmám ročně 600 až 800 milionů, o zisky přijdou i soukromé vysoké školy, kde se sestry dosud povinně školily, uvedl.
Zdroj: ČTK