Přeskočit na obsah

Sněmovna asi neschválí přílepek o utajení odměn úředníků

Ministerstvo zdravotnictví a TOP 09 a Starostové navrhnou, aby sněmovna vypustila z doprovodného zákona k návrhům reformních zdravotnických norem ustanovení, podle kterého by úřady mohly dál tajit platy a odměny úředníků. Poslancům, které dnes ČTK oslovila, se takzvaný přílepek nelíbí a nepodpořili by jej.

Je tedy pravděpodobné, že schválen nebude. Předloha je nyní před projednáním ve zdravotnickém výboru a lze ji ještě měnit. Omezení pro poskytování informací do ní prosadilo ministerstvo vnitra.

Ministerstvo zdravotnictví a TOP 09 a Starostové připraví pozměňovací návrh, aby byl přílepek zrušen, řekl dnes ČTK předseda této sněmovní frakce Petr Gazdík. Jde podle něho z věcného hlediska o nesmysl a z procesního pohledu o nepřípustný postup. Schválen nebude, zdůraznil Gazdík.

"Jsme proti jakýmkoli přílepkům," podotkla také poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová. Další zástupkyně klubu Jitka Chalánková ale poznamenala, že frakce o záležitosti ještě nejednala.

Obdobně se vyjádřili také poslanci Věcí veřejných a opozičních ČSSD a KSČM. "Politickou vůli" k odstranění přílepku má rovněž předseda zdravotního výboru Boris Šťastný (ODS). "Nevidím důvod, proč by veřejné peníze neměly být veřejné," řekl dnešním Hospodářským novinám.

Za legislativní nešvar prvního řádu označila ustanovení vicepremiérka a místopředsedkyně VV Karolína Peake. "Ať se to komu líbí, nebo ne, pokud jsem placena z veřejných rozpočtů, má veřejnost právo zhodnotit adekvátnost mé odměny s výkonem," uvedla.

Peake rovněž poukázala na to, že se koaliční strany v dodatku koaliční smlouvy zavázaly k sestavení pravidel pro platy a odměny manažerů podniků ve vlastnictví státu, krajů a obcí. Proti přílepku se vyslovily také poslankyně VV Lenka Andrýsová a Dagmar Navrátilová.

"Podle mého názoru tento přílepek do zákona nepatří a navrhnu našim poslancům hlasovat pro jeho vypuštění," řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Koaliční vláda podle něho často zneužívá utajené odměny k neodůvodněnému přeplácení ministerských oblíbenců.

"Návrh považuji za zoufalou snahu zabránit oprávněným snahám veřejnosti znát platy vyplácené z veřejného rozpočtu," přidal se poslanec sociální demokracie Jeroným Tejc.

Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik připomněl, že komunisté odmítají zdravotnickou reformu od počátku, bez ohledu na "bezprecedentní přílepek". "Ten samozřejmě nepodpoříme, neboť platy státních úředníků jdou zrovna tak z veřejných peněz jako platy ústavních činitelů a stejně tak má veřejnost právo je znát," uvedl Kováčik.

Takzvaný změnový zákon poslanci podpořili v prvním sněmovním čtení spolu s trojící reformních zdravotních zákonů. Nynější znění zákona o svobodném přístupu k informacím zakazuje uvádět údaje o "poskytování veřejných prostředků podle zákonů v oblasti sociální, poskytování zdravotní péče, hmotného zabezpečení v nezaměstnanosti, stání podpory stavebního spoření a státní pomoci při obnově řízení".

Nyní by k tomu měly podle "přílepku" přibýt "platy, odměny a další obdobná plnění poskytovaná z veřejných rozpočtů".

 

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…