Šnajdr: zdravotním pojišťovnám dojdou rezervy, budou muset šetřit
Brno - Zdravotním pojišťovnám podle prvního náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra letos pravděpodobně dojdou rezervy, které si vytvořily v dřívějších letech hospodářského růstu, a zdravotnictví bude muset začít šetřit. Už v roce 2011 mohou mít pojišťovny problémy s financováním péče. Je úkolem pro příští politickou reprezentaci vzešlou z voleb, aby stanovila priority, co se z veřejného zdravotního pojištění bude platit, řekl Šnajdr novinářům v Brně.
Podle náměstka by měla prioritou zůstat záchrana života a specializovaná péče o vážně a chronicky nemocné. "Jejich péče, pokud je skutečně moderní a účinná, tak je mimořádně nákladná a je mimo možnosti těchto pacientů se na této léčbě podílet," vysvětlil náměstek.
Podle něj je nutné stanovit, co budou pojišťovny z veřejného zdravotního pojištění platit a na co si jako na nadstandard budou moci lidé uzavřít komerční připojištění. Revizi budou potřebovat i hustá a podle Šnajdra neefektivní síť lůžkových zdravotnických zařízení a léková politika.
Ministerstvo již vypsalo veřejnou zakázku na tvorbu národní sady standardů za 125 milionů korun. Standardy zahrnou klinicky doporučené postupy, ekonomickou složku i část pro pacienty, aby dostali jasnou informaci, jak budou léčení a především na co mají nárok.
Na tvorbě standardů se podílejí odborné lékařské společnosti a zdravotní pojišťovny. Standardy přispějí k lepšímu využití peněz zdravotního pojištění. Podle Svazu zdravotních pojišťoven vybraly pojišťovny v lednu o 800 milionů korun méně než ve stejném období loňska. Loni jim chybělo oproti plánu 14 miliard, vzaly je z rezerv. Rezervy letos dojdou.
Lednový propad výběru o 4,75 procenta tedy považuje prezident svazu Ladislav Friedrich za varující. Pokud bude trend pokračovat, bude podle něj nutné přistoupit ke zvýšení zdravotního pojištění. V opačném případě nebudou mít pojišťovny dostatek zdrojů k financování péče.
Podle Šnajdra by také pojišťovny měly v budoucnu zvýhodňovat pacienty, kteří se o své zdraví starají, a zatížit ty neodpovědné. "Ale tady je evidentní, že samozřejmě to je otázka řešení povolební a otázka toho, kdo a jak volby vyhraje," uvedl. Zatíženi by prý měli být například lidé, kteří nevyužívají placené preventivní programy, například screening na rakovinu prsu.
Náměstek řekl, že o změnách se zatím na ministerstvu uvažuje a nedostaly podobu nového zákona. Současnou sněmovnou by prý do květnových voleb stejně neprošel.
ČTK, lce
Zdroj: ČTK