Šnajdr proti odvolání Horáka z VZP
Naším hostem v Interview ČT24 je dnes Marek Šnajdr, místopředseda sněmovního zdravotnického výboru a také předseda správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Jedna věc, která teď hýbe médii, je dění ve Všeobecné zdravotní pojišťovně. Věci veřejné prý chtějí připravit odvolání jejího šéfa Pavla Horáka. Bude o něčem podobném jednat správní rada, které vy předsedáte?
Každý člen správní rady, a zástupci Věcí veřejných tam mají své dva zástupce, má právo vznést jakýkoliv procedurální nebo programový návrh, to znamená, já v této chvíli neumím předjímat, ale pokud zástupci Věcí veřejných takový návrh předloží, tak já jako předseda zcela procedurálně jistě o tom nechám hlasovat, nicméně jestli se ptáte na můj názor, já takový názor...
Já váš názor znám.
Já takový návrh rozhodně nepodpořím v této chvíli.
Ani v okamžiku, kdy dal některým poslancům Věcí veřejných do ruky střelivo Nejvyšší kontrolní úřad, který potvrdil, že VZP vymáhá v tuhle chvíli pohledávky hodně dlouho a že kvůli tomu taky hodně ztratila?
Tak vy dobře víte, že poměrně rušné téma, nebo poměrně senzitivní téma bylo právě v posledních měsících v oblasti Všeobecné zdravotní pojišťovny nový způsob vymáhání pohledávek. Ano, to Všeobecná zdravotní pojišťovna dlouho věděla, že má problém s tím, aby včas začala vymáhat pohledávky, a určitý koncept jsme na poslední správní radě přijali, to znamená to řešení tam je, ano, přijali jsme ho zhruba o rok později, než bych si přál, nicméně zde máme určitý nástroj.
Možná o několik let později s ohledem na to, kolik peněz uteklo.
Ano. Tak ony neutekly, ony se později vymáhají. Já s váma souhlasím, ale byla to mnou vedená správní rada, která uložila managementu se tím zabývat.
A kolik to je, jen tak pro zajímavost, peněz?
No, tak ty pohledávky, dneska pohledávky po lhůtě splatnosti jsou zhruba 30 miliard korun. To není málo peněz. Je fakt, že dominantní část se týká pohledávek z devadesátých let, nicméně i v tom běžném roce, sice na jednu stranu se říká, je to pravda, že Všeobecná zdravotní pojišťovna je poměrně úspěšná, že vymůže nebo získá 97 % peněz, téměř 98 % toho, co předepíše pojistného, to je velmi vysoké procento, na druhou stranu ty 2 až 3 procenta jsou zhruba 2,5 miliardy, to znamená, já bych řekl, každý posun, kdy zlepšíme vymáhání pohledávek, pojišťovně přináší stovky milionů korun.
Proto tedy ta podepsaná smlouva v kancelářích Pavla Němce, Juraje Podkonického?
Byla to podepsaná smlouva na první etapu v řádu zhruba pěti milionů korun, ano, která má zlepšit... která má zlepšit vymáhání pohledávek.
Kolik by to mělo přinést za těch pět milionů korun?
To je první etapa. My se následně rozhodneme, jestli budeme pokračovat dál, nicméně naše očekávání, nebo očekávání managementu zdravotní pojišťovny jsou stovky milionů korun v zvýšeném inkasu.
No, a těch etap bude kolik a kolik budou stát dohromady?
No, pokud celá ta... celá ta investice bude dokončená, tak bude stát pojišťovnu zhruba 120 milionů korun, a my se bavíme o stovkách milionů vymoženého pojistného ročně navíc.
To sice ano, ale pokud si na to pamatuju dobře, tak někdy na jaře loňského roku tady bylo oznámeno, že pojišťovna je ochotna přistoupit na podobnou... na podobný tendr za 430 milionů korun. Jak je možné, že v tuhle chvíli VZP ten tendr, řekněme, se spokojí s částkou 120 milionů korun, nebo respektive ta advokátní kancelář?
Tak to je konsorcium a tady se bavíme úplně o, řekl bych, nespojitých věcech. V tom původním zadání jsme se bavili o... nejenom o systému vymáhání pohledávek, ale o právních službách, exekutorských službách, bavili jsme se o horizontu zhruba osmi let, jestli si dobře vybavuju. V této chvíli ten na základě doporučení Úřadu na ochranu hospodářské soutěže se bavíme pouze o části, která Všeobecné zdravotní pojišťovně vytvoří a začne zprovozňovat systém včasného vymáhání. Abych to neříkal takto odborně, v této chvílí Všeobecná zdravotní pojišťovna má velkou časovou prodlevu a problém identifikovat, že plátce pojistného má předepsáno pojistné, ale nezaplatil.
Dobře, ale ono to v některých případech trvá pět let.
Ano, je to tak, a právě proto s tím pojišťovna musí něco dělat.
A nemají Věci veřejné potom pravdu?
V čem?
V těch svých kritikách na adresu směrem k Pavlu Horákovi?
Ano, máte pravdu, možná pojišťovna měla k tomuto přistoupit výrazně dříve, nicméně zhruba rok jsme měli zpoždění s tím, že skutečně pojišťovna stála o to, aby Úřad na ochranu hospodářské soutěže dal jasné stanovisko, jestli postupovala po právu nebo ne, ta věc byla senzitivní a zpolitizovaná. Ale jestli se mě ptáte, jestli měl management reagovat dříve, tak moje odpověď zní ano, nicméně management reagoval...
Není to na odvolání takhle?
A toto není na odvolání.
Marek Šnajdr, místopředseda sněmovního zdravotního výboru, jinak také předseda správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. Děkuju vám.
ČT24, František Lutonský
Zdroj: ČT24