Šnajdr: Musím apelovat na oba resortní ministry
28.04.2011 Moderátor (Veronika Sedláčková):
Míň lůžek pro akutní případy, za to ale víc míst pro lidi, kteří potřebují dlouhodobou péči. To má být výsledkem společného snažení ministrů zdravotnictví a práce a sociálních věcí. Dnes podepsali memorandum o propojení zdravotnických a sociálních služeb. Díky tomu mají pacienti získat lepší péči a systém ušetřit. Zatím je údajně až třicet procent lidí v nemocnicích, protože pro ně není místo v ústavech sociální péče. A tamní klienti zase naopak často nenajdou volné lůžko ve zdravotnickém zařízení, které by potřebovali.
Hostem je poslanec za ODS a bývalý náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr, dobrý den. Jak důležité je podle vás sladit postup obou zmiňovaných resortů, tedy zdravotnictví a práce a sociálních věcí?
Šnajdr:
Tak nepochybně je to sladění velmi důležité. Já myslím, že všichni chápeme, že oblast zdravotní a sociální jsou velmi blízké a speciálně u našich starších spoluobčanů je někdy velmi složité rozlišit, jestli ta potřebná péče je více sociální nebo zdravotnická, proto ta otázka propojení a nejen deklaratorního ale především i z hlediska financování je opravdu nezbytná.
Moderátor
Jsou k dispozici analýzy podle vašich informací, co se týká rušení nemocničních lůžek a potřeb těch, kteří naopak mají přibýt v ústavech pro následnou péči, kteří potřebují sociální péči?
Šnajdr:
Mám-li být upřímný, tak se v této chvíli více bavíme o otázce verbální než faktické, že by existoval nějaký faktický plán co se týče počtu, struktury a času, tak to asi ne. Na druhou stranu je potřeba, aby velmi rychle vznikl a je správné, že se to netýká pouze zdravotnických zařízení lůžkového typu, ale že ta činnost se týká zařízení obdobných nebo doplňujících a to jsou právě sociální ústavy. Na druhou stranu musím velmi apelovat na oba resortní ministry. Ten problém se nevyřeší pouze tím, že se jeden počet lůžek sníží a druhý počet lůžek vytvoří. Problém má i druhou stránku a tou je financování lůžek. Dnes je totiž velký rozdíl mezi financováním zdravotnických a sociálních lůžek. Pokud nenajdeme efektivnější model, tak budeme velmi těžko prosazovat změnu struktury celkové péče.
Moderátor
Když říkáte, že zatím je vše v rámci spíš nejasných obrysů, ty pevné kontury teprve vzniknou, nehrozí nebezpečí, že když teď ministr zdravotnictví plánuje rušení akutních lůžek, mělo by jít o víc než 6000 lůžek, že budou potom někde chybět, když ještě nejsou k dispozici čísla, která by byla konkrétní?
Šnajdr
Tak ta čísla vznikají. Já se přiznám, že se neobávám tohoto rizika. Jsem přesvědčen, že jsou česká zdravotnická zařízení, speciálně lůžková, naddimenzována. Spíš se bojím toho, abychom se nenechali zastrašit logickými protireakcemi, a toho, že politická rizika opět budou vítězit. Ale jsem optimista.
Moderátor
Děkuji, na shledanou. Na druhé lince je předsedkyně Asociace nemocnic a ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kunová, dobrý večer. Zdá se vám uvedený plán logický - přesunout lůžka z nemocnic do zařízení pro následnou péči, tedy velmi jednoduše řečeno?
Host (Jaroslava Kunová, předsedkyně Asociace nemocnic a ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň):
Já myslím, že kdyby se všechna lůžka akutní, která se zruší, převedla na následnou péči...
Moderátor
Mluví se o polovině.
Kunová
Tak o polovinu, to by tak bylo asi reálné, protože všechna lůžka by asi zapotřebí nebyla. Já musím souhlasit s předřečníkem, že nemocničních zařízení hospitalizačního typu je dost. Já to beru i z takové zkušenosti praktické kdy vím, že existují i nemocnice, které stěží získávají klientelu a lékaři pak nemají výkony, za které pojišťovny platí. Pak se ta zařízení dostávají do ekonomických problémů. Tedy vřele s redukcí lůžek souhlasím. Podle mě by ale k tomu nemělo dojít aritmetickým či procentním systémem.
Moderátor
A podle jakého klíče podle vás by to tedy bylo nejlepší?
Kunová:
Zhodnotit by se mělo například to, že některé nemocnice už restrukturalizaci provedly. Hodnotit by se také měl zájem o nemocnici ze strany pacientů. Dalším hlediskem by měl být počet výkonů v určité odbornosti.
Moderátor:
Máte odhady, jak by to bylo v Plzni, o kolik lůžek byste mohli přijít nebo bez kolika byste se mohli obejít?
Kunová
My jsme v roce 2006 získali Vojenskou nemocnici Plzeň, která měla rozpočet nízký, byla zadlužená a my jsme v té době při tom sloučení zavřeli 237 lůžek, takže my tu restrukturalizaci sítě v Plzni ale současně i v kraji, protože děláme nejen pro Plzeň, máme 51 % mimoplzeňských pacientů, tak jsme tu redukci už provedli. Takže já můžu teď snižovat třeba půl kožního, něco na infekci, půl třeba očního, protože tam se přechází třeba na modernější metody, kratší apod., ale možná ještě jednu internu transformovat na následnou péči, ale už je to těžko, protože my už teď na interně odmítáme každého třetího pacienta, protože ten tlak na nás je veliký, přitom ty krajské nemocnice klientelu nemají, zdůvodňují to tím, že je řídké obyvatelstvo a podobné názory a jsou v ekonomické tísni, kraj do toho musí investovat obrovské peníze, které v příštím roce už mít nebude.
Radiožurnál
Zdroj: Radiožurnál