Šmucler: Čechům vypadají zuby. Plomby zdarma, prosím
Podle exmoderátora a stomatologa Romana Šmuclera jsou návrhy ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) ohledně placení amalgámových plomb velmi na pováženou. Přitom Roman Šmucler byl jedničkou na kandidátce TOP 09 v Karlovarském kraji v minulých volbách, nakonec však sám z kandidátky odstoupil.
"To, že má na vznik zubních kazů vliv dentální hygiena, je opravdu prokázaný fakt. Otázkou však je, zda na to, aby dentální hygienu uplatňovali v praxi, všechny skupiny obyvatelstva u nás sociálně i mentálně mají. Není třeba si zastírat, že u nás řada lidí nebude mít na amalgámové plomby peníze. Pokud pak z toho důvodu chrup zanedbají, o zuby přijdou. Je třeba počítat s tím, že pak by z nás byl národ bezzubých," varuje Šmucler.
Zubaři neošetří problémové pacienty a nakonec nebudou mít koho ošetřovat
Z hlediska stomatologů jde pak prý v takovém případě o zlo v dvou podobách. Nepřijímat problémové pacienty se zanedbaným chrupem, protože jsou "drazí" a tím pádem se podílet na tom, že o zuby budou přicházet.
"Vím, že slýchávám nářky kolegů na to, že jsou plomby ze strany pojišťoven podhodnocené, ale osobně vím, že je velmi těžké posoudit, kolik skutečného času který zubař zhotovení plomby věnuje. Je to velmi individuální. Já osobně bych se proto přikláněl k tomu, aby amalgámové plomby zůstaly zdarma - skutečně se tím zachrání jisté skupině obyvatelstva zuby," řekl ParlamentnímListům.cz Šmucler.
Podle něj by záchrana zubů pacientů měla být v zájmu i zubařů. "V naší zemi máme stomatologů hodně, v přepočtu na jednoho zubaře připadá u nás méně lidí než v jiných vyspělých zemích. Pokud lidé o zuby budou hromadně přicházet, nebudou je udržovat plombami, ale přijdou až s tím, že jim budou muset být vytrženy, zubaři budou ztrácet časem práci. Na to upozorňuji i své studenty při přednáškách," vysvětlil svůj postoj k věci Roman Šmucler.
Ve Švýcarsku to prošlo, v Maďarsku přišla řada lidí v důsledku změn o zuby
Podobně jako exprezident Stomatologické komory Jiří Pekárek, si Šmucler vzpomíná na podobný krok, ke kterému se uchýlila kdysi švýcarská vláda. Také zvýhodnila lidi, kteří se o své zuby starali před těmi, co je zanedbávali. Dosáhla tím prý ideálních výsledků, v populaci se prý zubní kaz a záněty dásní objevovaly jen minimálně.
"Je to tím, že Švýcaři jsou však na jiné úrovni než my. Před několika lety tuto praxi zavedli v Maďarsku. Výsledek byl však katastrofální, vzrostl počet Maďarů bez zubů. Není třeba příliš přemýšlet o tom, jak by to dopadlo u nás," řekl dále ParlamentnímListům.cz Šmucler.
Nečistíš si zuby, budeš potrestaný? Kouříš, nedostaneš péči při infarktu? Takhle ne
Bývalý populární moderátor pořadu TABU varuje před tím, aby se razantně postupovalo vůči lidem, kteří si své zdraví nechrání. "Vše musí mít správnou formu, a to je velmi složité vytvořit. Ano, lidé, kteří se starají o své zuby, by měli být něčím zvýhodněni - otázkou však je jak. Pokud by se ty peníze, které by se za to ušetřily, věnovaly do velké medicíny, tak je to naprosto neúčinný krok. Ve velké medicíně se miliarda rozpustí jakoby nic, oproti tomu je národ bezzubých celkem pádný důvod, proč se k této variantě nepřiklonit. Možnou a snad jedinou přijatelnou cestu bych já osobně viděl v tom, pokud už by se vláda rozhodla takto šetřit, aby prostředky z plomb šly alespoň na bezplatná rovnátka - to by bylo zřejmě účelné," uvedl jednu z možností Šmucler.
Závěrem dodal, že i lidé, kteří kouří, pijí alkohol, nedodržují žádná pravidla životosprávy, by měli být nějak znevýhodněni oproti těm, co se snaží pro své zdraví něco dělat. "Ale jak? To přestaneme ošetřovat infarkty, které v tomto důsledku ty lidi postihnou?" uzavřel otázkou svůj názor Roman Šmucler.
Autor: Alena Hechtová
Zdroj: ParlamentnímListy.cz