SMS: Ráno si zavolej
Pracuji v akciové společnosti na resuscitačním oddělení, kde je běžnou praxí, že pokud není naplněna kapacita lůžek, stahují se sestry ze směn, ale takovým způsobem, že vám odpoledne přijde sms "ráno si zavolej" a to znamená, že pokud jdete od šesti hodin do služby, tak si voláte třeba v pět hodin ráno, jestli máte přijít. Opravdu si toto k nám zaměstnavatel může dovolit?
Odpovídá Mgr. Miloš Máca z právního oddělení České lékařské komory.
Vaše situace je typickým případem tzv. jiné překážky v práci na straně zaměstnavatele podle § 208 zákoníku práce. Podle tohoto ustanovení nemohl-li zaměstnanec pro tyto jiné překážky na straně zaměstnavatele konat svou práci dle pracovní smlouvy, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. Podle § 209 odst. 1 zákoníku práce je takovým stavem i Vámi popsaná situace, tedy „omezení poptávky po zaměstnavatelem poskytovaných službách“.
Z uvedeného principu Vašeho nároku na plnou náhradu mzdy za období či směny, které jste vinou překážky na straně zaměstnavatele nemohla odpracovat, mohou být pouze dvě specifické výjimky. Zaprvé pokud máte sjednaný časový objem vykonané práce tzv. kontem pracovní doby, tzn. zjednodušeně řečeno, že v určitém období (nejčastěji kalendářní měsíc) musíte odpracovat určitý počet hodin, nemáte určenou pevnou pracovní dobu, ale tu Vám dle potřeb aktuálně určuje zaměstnavatel, v tom případě se nebude jednat o překážku na straně zaměstnavatele pro danou konkrétní směnu, ale zkoumal by se objem hodin, který již máte odpracován a který Vám ještě odpracovat zbývá. Zadruhé může zaměstnavatel snížit výši plné náhrady mzdy za směny, které jste vinou překážky na straně zaměstnavatele nemohla odpracovat, a to až na 60 %, pokud se tak zaměstnavatel buď dohodl s odborovou organizací, anebo tak stanovil vnitřním předpisem v případě, že u daného zaměstnavatele odborová organizace nepůsobí. Žádná taková výjimka mi však z Vašeho dotazu není zřejmá, proto se domnívám, že máte svou pracovní dobu sjednanou standardně, a tudíž byste měla za směny, které z důvodu překážky na straně zaměstnavatele nemůžete nastoupit, obdržet plnou náhradu mzdy.
Druhou rovinou je otázka formy, tedy jak by měl zaměstnavatel zaměstnanci sdělit, že mu momentálně nemůže přidělit práci, kterou by jinak zaměstnanec podle pracovní smlouvy měl vykonat. K otázce této formy zákoník práce bohužel mlčí. Chápu, že Vás trápí denní nejistota, zda do práce půjdete či nikoliv, stejně tak pátá hodina ranní není tím nejvhodnějším časem, ve který se zaměstnavatelem komunikovat o otázce, zda službu nastoupit nebo ne. Toto je už však problém odehrávající se v lidské rovině, nikoliv v oblasti právních předpisů. Jediné, co by šlo z příslušných ustanovení a smyslu zákoníku práce jako takového dovodit, je zásada, že „kdo má na své straně překážku, ten ji druhé straně oznamuje“. Proto zkuste zaměstnavateli navrhnout, zda by buď bylo možné Vám i ostatním zdravotním sestrám samotným zaměstnavatelem aktivně sdělit již odpoledne či večer, kterou z vás bude zaměstnavatel následující den potřebovat na pracovišti, a pokud to možné nebude (např. z důvodu, že zaměstnavatel ještě nezná aktuální počet pacientů, kteří budou přijati v nočních hodinách), zda by bylo možné vždy ráno např. zavolat nebo odeslat sms těm sestrám, které mají danou službu nastoupit, aby tak učinily, a ostatní zdravotní sestry, pro které nebude mít pro daný den zaměstnavatel práci, nebudou kontaktovány a pouze budou eventuálně dostupné na telefonu pro případ pohotovosti. Opět to samozřejmě není zcela ideální stav, nicméně může to být cesta, jak se dokázat se zaměstnavatelem dohodnout na nějakém alespoň trochu přijatelnějším systému, než je ten stávající. Znovu ale musím upozornit, že jestliže není tato otázka právními předpisy výslovně řešena, nelze z toho dovozovat právní nárok. Na takovou dohodu vždy musí být dvě strany a tento Váš krok by v zaměstnavateli měl vzbudit dojem, že na jedné straně chápete obtížnou situaci s obsazeností lůžek, na druhé straně ale nabízíte o něco lepší řešení, než je nyní praktikováno.
Pokud bych tedy měl svou odpověď shrnout, tak uvedeným způsobem zaměstnavatel postupovat může, ale to určitě neznamená, že byste za směny, které jste bez Vašeho zavinění a překážky na Vaší straně nemohla nastoupit, neměla obdržet náhradu mzdy. Naopak citovaná ustanovení zákoníku práce Vám pro danou situaci, tedy jinou překážku na straně zaměstnavatele, garantují právní nárok na tuto náhradu mzdy. Otázku nevhodnější formy sdělení překážky v práci na straně zaměstnavatele lze vyřešit nejlépe oboustrannou dohodou.
www.tribune.cz
Mgr. Miloš Máca
Zdroj: www.tribune.cz