Směrnice o omezení přesčasů pouze na papíře
Ukazuje se, že evropská směrnice o omezení počtu přesčasové práce, je pouze na papíře. „Situace v nemocnicích je stejná jako před pěti lety. Dohody o pracovní činnosti běží dál,“ odpovídá na dotaz redakce MUDr. Martin Beránek, koordinátor LOK-SČL za Karlovarský kraj a dodává: „Poté, co začala platit směrnice omezující počet přesčasových hodin, se pouze zvýšil objem hodin, které lékaři odpracují na dohodu o pracovní činnosti.“
„Jediným řešením současné situace je navýšení počtu lékařů. Snad každý lékař by chtěl mít pracovní dobu podobnou jako ostatní lidé – tedy zhruba 40 hodin týdně, za kterou by dostal adekvátní plat odpovídající náročnosti povolání. Namísto toho tvoří služby lékařů zhruba 50 procent jejich příjmu,“ říká MUDr. Beránek.
DÁLE ČTĚTE:
Přesčasy v nemocnicích - dva různé světy
Nemocnice v kleštích dvou zákonů
Redakce MT oslovila na toto téma téměř tři desítky krajských a soukromých nemocnic, i po urgencích však odpověděly pouze některé z nich. Nemocnice potvrdily, že tento problém je pro ně obtížně řešitelný.
„Oproti loňsku se situace nijak nezměnila, nemocnice jsou stále v neřešitelné situaci, kdy mají vyhovět dvěma zákonům, což z objektivních důvodů není možné,“ přiznává mluvčí Oblastní nemocnice Mladá Boleslav, a.s Kamila Hamáčková.
„Před zákoníkem práce nadále upřednostňujeme zákon o zdravotních službách, který nám ukládá zajištění péče o pacienta, a co se týče poskytování ústavních pohotovostních služeb, budeme je i nadále řešit prostřednictvím dohod o pracovní činnosti,“ potvrdila Hamáčková a dodala, že pokud by nemocnice měla vyhovět požadavkům kladeným na přesčasovou práci, potřebovala by dalších 36 lékařů.
„Problematiku dohod o pracovní činnosti řešíme obdobně jako ostatní srovnatelná zdravotnická zařízení. Za stávajícího stavu legislativy, počtu lékařů atd. nemá tento problém jiné řešení,“ odpověděla ředitelka Nemocnice Břeclav, p.o. MUDr. Janka Bambasová.
„Postupujeme v souladu s doporučením našeho zřizovatele,“ poznamenala stručně ředitelka Bambasová s tím, že směnný provoz zavedený nemají. Na některých pracovištích by byl podle ní totiž problém se stávajícím počtem lékařů směnný provoz zajistit. „Nicméně i s touto variantou pracujeme, ale pro její realizaci byl byla nutná významnější organizační opatření,“ podotkla MUDr. Bambasová.
Podle ní by nemocnice, aby mohla bez problémů dodržovat zákony, které se týkají přesčasové práce, potřebovala 20 lékařů se specializovanou způsobilostí.
V nemocnici Jindřichův Hradec, a.s. dohody o pracovní činnosti neuzavírají. „Aktuálně se snažíme připravit řešení změnou organizace práce s cílem nepřekročit 416 hodin přesčasové práce za rok,“ uvedl předseda představenstva Ing. Miroslav Janovský. Jak konkrétně chce nemocnice řešit problém omezeného počtu přesčasových hodin bez uzavírání DPČ, však vedení nemocnice nesdělilo.
„Úplně hladké nekomplikované řešení by vyžadovalo přijetí zhruba 10 lékařů,“ spočítal Ing. Janovský.
Ani benešovská nemocnice nesdělila žádné konkrétní podrobnostzi o tom, jak problém přesčasů řeší. „Nemocnice okresního typu jako je například ta benešovská, nemohou samy o sobě definitivně a systémově vyřešit tzv. celostátní problematiku nedostatku lékařů a s tím související počty přesčasových hodin lékařů. Toto je především záležitost o politickém a systémovém rozhodnutí vlády,“ odpověděl na dotaz Petr Ballek, mluvčí Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov a.s.
Jsou však i nemocnice, které údajně se současným stavem problémy nemají. Například Nemocnice Neratovice (ALMEDA, a.s.). „Nemocnice Neratovice s řešením přesčasové práce lékařů žádný problém nemá. Dohody o pracovní činnosti v tomto kontextu neuzavíráme, ani jsme v posledních letech neuzavírali,“ ujistila mluvčí Dagmar Dvořáková s tím, že jejich lékaři nevykonávají přesčasovou práci. Neratovická nemocnice má zavedený směnný provoz, tento režim se ale netýká všech lékařů. „Počty navyšovat nepotřebujeme,“ dodala Dvořáková.
cin, ivb, www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz