Slovenští lékaři stávku zastaví, ale spokojeni s mzdami nejsou
Na mzdách se nedohodly slovenské zdravotnické odbory s Asociací nemocnic Slovenska, která zastupuje 55 a tím většinu nemocnic v zemi. Stávkující zdravotníci přesto jsou ochotni v pátek protest ukončit a přejít do stávkové pohotovosti, při níž budou poskytovat i ambulantní péči. Během stávky léčili jen akutní případy. Osm slovenských fakultních nemocnic ve středu přistoupilo na požadavek svých zaměstnanců a souhlasilo se zvýšením jejich mezd v letošním roce alespoň o 20 procent.
Část stávkujících zdravotníků ale s novou kolektivní smlouvou na tento rok spokojena není. Zdravotníci totiž téměř dva týdny stávkovali s požadavkem zvýšení mezd o 25 procent.
Jednání mezi Slovenským odborovým svazem pracovníků ve zdravotnictví a sociální péči a asociací nemocnic byla přerušena do příštího čtvrtka, řekl předseda odborářů Andrej Kučinský. Důvodem přerušení je podle něj to, že asociace zatím nemá mandát k zastupování všech nemocnic a ani odboráři nereprezentují všechny zdravotníky.
Podle šéfa bratislavského Lékařského odborového sdružení Mariana Kollára odboráři při jednání dostatečně nekoordinovali svůj postoj s požadavky stávkujících. "Toto pro nás není dostačující," řekl Kollár televizi TA3. Zdravotníci podle něj v pátek přejdou do stávkové pohotovosti. Zdůraznil však, že se ještě mohou vrátit k ostřejší formě stávky. Příští týden prý možná odmítnou poskytovat pohotovostní služby.
Varoval, že budou postupovat podle zákoníku práce, podle něhož nemají povinnost odpracovat v pohotovostních službách více než 100 hodin ročně. Mnozí lékaři už údajně tento počet překročili.
"V případě, že bychom nedokázali zabezpečit řádný provoz, jsme připraveni zavřít jednu, potažmo dvě nemocnice," reagoval v televizi Markíza ředitel bratislavské fakultní nemocnice Valerián Potičný.
Ve středu se odboráři sdružení v celoslovenském odborovém svazu dohodli s Asociací fakultních nemocnic, která zastupuje osm zdravotnických zařízení, na zvýšení platů o 20 procent. Platový skok o pětinu ale nebude jednorázový - v květnu se mzdy zvýší o deset procent a o dalších deset procent v prosinci. Dosud nemocnice výrazné zvyšování mezd odmítaly. "Dvacetiprocentní navýšení mezd v tomto roce je maximum toho, čeho jsme v současné situaci mohli dosáhnout," řekl Kučinský.
Ministerstvo zdravotnictví a vedoucí představitelé fakultních nemocnic prosadili, aby zhruba třetinu z celkového zvýšení platů tvořila diferencovaná, tedy motivační složka. Podle ředitele košické Fakultní nemocnice Louise Pasteura Jaroslava Šajtyho tak budou nemocnice moci lépe motivovat zejména špičkové lékaře i sestry.
Zdroj: ČTK