Slovenští lékaři si protestem vymohli více peněz od pojišťovny
Slovenští ambulantní lékaři si protestem vymohli zvýšení plateb od největší zdravotní pojišťovny v zemi. Pacienti tak nebudou platit za ošetření u doktora, což hrozilo kvůli tomu, že část ambulancí byla od začátku měsíce bez smlouvy se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou.
V čele nespokojených ambulantních lékařů stál šéf lékařské komory Marian Kollár, který loni z pozice předsedy lékařských odborů prosadil navýšení platů nemocničních doktorů prostřednictvím hromadných výpovědí.
"Všichni lékaři jsou od této chvíle smluvními lékaři. Pacient přestává platit za léky a všechna vyšetření se dělají v obvyklém režimu," řekl ve středu Kollár o dohodě se státem kontrolovanou zdravotní pojišťovnou.
Ačkoliv část ambulancí smlouvu s jednou ze tří zdravotních pojišťoven od víkendu na protest proti nízkým platbám neměla, pacienti za ošetření nebo za recept na léky platit v hotovosti hromadně nemuseli. Pojišťovna, která má na více než pětimilionovém Slovensku 3,4 milionu klientů, totiž lékaře ujistila, že jim tyto výkony proplatí i bez uzavřené smlouvy.
Ambulantní doktoři nakonec přistoupili na kompromisní návrh na zvýšení plateb pojišťovny o osm procent, ačkoliv původně požadovali razantnější navýšení odměny za svou práci.
Doktoři upozornili, že náklady ambulancí stouply i kvůli zákonu, podle kterého jsou povinni zvýšit platy zdravotním sestrám. Sestry naopak tvrdily, že někteří zaměstnavatelé se tuto povinnost snaží obejít.
Zdravotnická zařízení zase upozornila, že kvůli loňskému závazku vlády navýšit platy nemocničním doktorům se dostanou do ztráty. Lékaři si zvýšení výdělků vymohli podáním hromadných výpovědí, kdy se inspirovali podobnou akcí svých českých kolegů pod názvem Děkujeme, odcházíme. Předchozí slovenský kabinet tlaku doktorů ustoupil poté, co řada nemocnic zůstala kvůli výpovědím doktorů ochromena.
ČTK
Zdroj: ČTK