Slovenská lékařská komora připustila placenou zdravotní péči
Slovenská lékařská komora (SLK) je přesvědčena, že zákon nebrání lékařům, aby žádali peníze za zdravotní výkony od klientů nesmluvní pojišťovny. Svým členům SLK doporučuje, aby nepodepisovali nevýhodné smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Představitelé komory to uvedli na dnešní tiskové konferenci, při níž reagovali na obvinění ze strany ministerstva zdravotnictví, že zpoplatněním péče lékaři porušují zákon.
Smlouva poskytovatelů zdravotní péče s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VšZP), která je největší z pěti plně fungujících zdravotních pojišťoven na Slovensku, vypršela koncem února. "Rozdíly mezi regiony jsou velké, ale přibližně pět až 30 procent lékařů zřejmě předloží pojišťovnám svůj návrh smlouvy," předpokládá sekretář SLK Eduard Kováč. U těchto lékařů lze očekávat, že do podepsání smlouvy budou žádat od nesmluvních pacientů peníze.
Všeobecná zdravotní pojišťovna se brání požadavkům SLK s odůvodněním, že by jí to zvýšilo výdaje o devět miliard slovenských korun, které nemá.
Pacienti mají u nesmluvního lékaře nárok na bezplatnou péči pouze v neodkladných případech. Pojišťovna ovšem nemůže proplácet účty od lékařů za nevyžádanou péči. V takovém případě se musí pacient předem dohodnout se svou pojišťovnou a teprve s jejím souhlasem může jít k lékaři.
Pojišťovna je povinna zaplatit pojištěnci příspěvek na úhradu zdravotní péče u nesmluvního lékaře, což vyplývá z vyjádření Úřadu pro dohled nad zdravotní péčí (UDZS). V případě, že by byl příspěvek pro pacienta nedostatečný, pojišťovna ho musí informovat o lékaři, s nímž má smlouvu a který nepožaduje platbu v hotovosti.
UDZS také upozornil, že pacienti nemají možnost okamžitě odejít ze zdravotní pojišťovny, která nepodepsala smlouvu s jeho lékařem. Poskytovatelé zdravotní péče a pojišťovny jednají o smlouvách v prvních měsících kalendářního roku. Ovšem pojištěnec může změnit pojišťovnu pouze k prvnímu lednu, a to pokud se nejpozději do konce září předchozího roku přihlásí do jiné pojišťovny.
SLK upozorňuje, že neexistuje žádná instituce, která by byla oprávněna vstupovat do jednání o smlouvách mezi zdravotními pojišťovnami a lékaři. Lékaři se přitom vystavují tlaku, že nepodepsáním smlouvy přijdou o významnou část pacientů odmítnuté pojišťovny. Pojišťovna je zase pod tlakem zákona, který jí přikazuje zachovat funkční síť smluvních poskytovatelů zdravotní péče.
Současně s vypršením termínu smlouvy s VšZP skončila také smlouva se Společnou zdravotní pojišťovnou (SZP), která je druhá největší v zemi. Její pojištěnci jsou také vystaveni důsledkům zatím neúspěšného jednání s poskytovateli zdravotní péče.
Lékaři z trenčínské nemocnice ve středu požadovali po desítkách pacientů pojištěných u SZP poplatky. Tímto případem se dnes zabývalo ministerstvo zdravotnictví, které tento postup lékařů kritizovalo.
Podle vyjádření ministerstva zdravotnictví trenčínská nemocnice přistoupila k výběru poplatků v době, kdy byl její ředitel v zahraničí. "Ředitel (po svém návratu) pacientům slíbil, že platit nebudou," uvedl v dnešní reakci mluvčí ministerstva zdravotnictví Karol Farkašovský.
Zbylé tři plně fungující pojišťovny mají platné smlouvy do konce března.
Zdroj: ČTK