Slováky naštval předražený přístroj. Jak budou reagovat Češi?
Slováci ukázali, jakou moc má ulice. V Bratislavě minulý měsíc vystoupily desítky tisíc lidí proti korupci ve zdravotnictví. Následovala demise předsedy parlamentu Pavola Paška, který je nazýván nekorunovaným králem slovenského zdravotnictví. Slováky pobouřil nákup předraženého CT přístroje, za který nemocnice zaplatila 44 milionů korun. České zdravotnictví má přitom za sebou řadu podobných afér. Ministr Svatopluk Němeček jako někdejší šéf FN Ostrava podepsal nákup CyberKnife za cca 200 milionů korun, ačkoli se v zahraničí dá pořídit za zhruba polovinu ceny.
O co přesně šlo v současné slovenské kauze? Nemocnice Alexandra Wintera v Piešťanech koupila počítačový tomograf za 1,6 milionu eur (44,5 milionu korun). V roce 2012 přitom správní rada této nemocnice zrušila tendr na nákup nového CT s tím, že ho nemocnice nepotřebuje, přičemž tehdy vysoutěžený přístroj byl o téměř 600 000 eur lacinější. Podle slovenských médií nemocnice zakoupila tomograf za třikrát vyšší cenu, než za jakou zakoupila podobný přístroj například nemocnice v Havlíčkově Brodě. „Proces nákupu CT přístroje v nemocnici v Piešťanech vyvolává pochybnosti a na tyto pochybnosti nestačí reagovat jen tím, že budou odvoláni členové správní rady. Zodpovědnost musí mít i ten, kdo lidi řídí a kontroluje. Proto jsem požádal ministryni zdravotnictví, aby převzala politickou odpovědnost a aby se vzdala funkce ministryně zdravotnictví,“ uvedl začátkem listopadu premiér Robert Fico. Ministryně zdravotnictví Zuzana Zvolenská jeho výzvu vyslyšela a druhý den odstoupila.
Kauza, které rozumí každý Slovák
Slovákům to však nestačilo. O týden později, v pátek 14. listopadu, se koná demonstrace v Bratislavě, na kterou přišly desítky tisíc lidí. „Pacienti si do nemocnic musejí nosit toaletní papír. A bez ohledu na to nenasytný parazit z Košic tuneluje zdravotnictví,“ hřímá na bratislavském náměstí opoziční poslanec Igor Matovič, poslanec strany OĽaNO. Jeho slova míří na dosavadního předsedu parlamentu Pavola Paška. Ten působil ve firmě Medical Group, která předražený CT přístroj do nemocnice v Piešťanech dodala.
Demonstranti požadují, aby Paško odstoupil. „Nyní je jasné, že se ve zdravotnictví kradou miliardy a že se na tom podílejí nejvyšší politické špičky. Slovenské zdravotnictví ovládly finanční skupiny, žraloci, kteří odsávají peníze z veřejného zdravotnictví. Pacienti či lékaři je nezajímají,“ uvedl např. demonstrant na videu, které je volně dostupné na serveru youtube.com.
Daniel Lipnic, předseda strany Nova, k tomu dodává: „Myslím, že tato kauza možná není největší, ale je tak uchopitelná a srozumitelná, že vyvolala velkou bouři nevole. Měli jsme tu větší případy – například kauza Gorila (podezření na propojení firmy Penta se slovenskou vládou, pozn.red.), tam šlo o stovky milionů eur. Tak složitou kauzu a takový objem peněz si lidé nedovedou představit. Ale nákup zbytečně drahého CT si lidé představit umějí. Vědí, jak špatná je situace ve zdravotnictví. A stačí malá kapka, aby ten pohár přetekl.“ Jeho slova potvrzuje jeden z demonstrantů v Bratislavě: „Pokud budou všichni sedět doma, tak se nic nezmění, až když vyjdou lidé do ulic, tak se něco začne dít.“
Také opoziční poslanec Igor Matovič potvrzuje, že v této kauze sehrálo velkou roli veřejné mínění. „Robert Fico a jeho strana SMER‑SD mají celou svou politiku postavenou na populismu. Když jsme poukázali na případ rozkrádání ve zdravotnictví, bylo to pro Fica zdrcující a musel odvolat i Zvolenskou a Paška. Radši obětoval nejbližší lidi, než aby se proti němu obrátilo veřejné mínění,“ uvedl poslanec pro MT.
O dva dny později Pavol Paško rezignoval: „Patnáct let jsem v politice takové svinstvo nezažil. Odstupuji z pozice předsedy Národní rady, protože chci, aby Slovensko fungovalo jako normální země a aby politiku neřídilo několik anarchistů na ulicích,“ prohlásil.
Nové vedení slovenského zdravotnictví
Krátce po odstoupení Zuzany Zvolenské se novým ministrem zdravotnictví stal Viliam Čislák. Opozice si od něj žádnou výraznou změnu neslibuje. „Od Čisláka neočekávám nic pozitivního, protože byl státním tajemníkem Zuzany Zvolenské,“ uvedl pro MT poslanec Igor Matovič.
Slovenská komora sester a porodních asistentek (SKSaPA) Viliama Čisláka vyzývá, aby dohlédl na důsledné prošetření smluv nemocnic v souvislosti s pronájmem a nákupem zdravotnické techniky a navrhl opatření, která v budoucnu zabrání dalším únikům peněz z veřejného pojištění. Slovenští poslanci nyní chtějí prověřit nákupy zdravotnických zařízení v dalších státních nemocnicích. Zdravotnický výbor má navíc v plánu prozkoumat všechna výběrová řízení, ve kterých od roku 2010 uspěla firma Medical Group.
Rozkrádání veřejných zdrojů versus Zemanovy vulgarismy
Zatímco v době oslav výročí listopadového převratu Bratislava protestovala proti systematickému rozkrádání tamního zdravotnictví, pražské ulice žily vulgarismy prezidenta Miloše Zemana. Přitom české zdravotnictví má za sebou řadu podobných afér s podezřením na propojení politiky a zdravotnického byznysu. Současný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček jako někdejší šéf FN Ostrava podepsal nákup přístroje CyberKnife za cca 200 milionů korun, ačkoli se v zahraničí dá pořídit za zhruba polovinu ceny.
V těchto dnech se dostávají na veřejnost výsledky auditu ministerstva financí, který kontroloval nákupní ceny nákladné techniky v českých nemocnicích. Zpráva ukazuje, že předraženou techniku pořizovalo v minulých letech deset z kontrolovaných nemocnic. Na základě těchto zjištění bude muset Česká republika vracet Evropské unii desítky milionů korun zpět. Pokud se tak nakonec stane, ponese za to někdo osobní odpovědnost?
Zdroj: Medical Tribune